Norveçin iklimi ve bitki örtüsü

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Norveçin iklimi ve bitki örtüsü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Norveçin iklimi ve bitki örtüsü hakkında bilgi

  Kuzeyde yer almasına rağmen Norveç'te nemli ve oldukça ılıman okyanusal iklim hüküm sürer. Atlas Okyanusu'ndan batı rüzgârları ile gelen Golfstrim sıcak su akıntısı, kıyı kesiminde kışın sıcaklığın düşmesini engeller. Nitekim Bergen'de Ocak ayı ortalama sıcaklığı 5°C'nin üzerindedir. Buna karşı iç kısımda yer alan Oslo'da -5°C'ye yakındır, ülkenin kuzeyinde tundra bitkileri ve cüce ağaçlar görülür. Güneye doğru orman alanları artar. Dağların alçak eteklerinde iğne ve geniş yapraklı, yüksek kesimlerinde iğne yapraklı ormanlar geniş bir saha kaplar.


  Norveç'in yüksek enlemlerde yer alması nedeniyle yazın gündüz süresi çok uzundur. Nitekim ülkenin güneyinde gündüz süresi 20 saati aşmaktadır. Hattâ kuzeyde Tromso'da 20 Mayıs-22 Temmuz arasında Kuzey Buz Denizi'ndeki Swalbard'da 20 Nisan-21 Ağustos günleri arasında güneş batmamaktadır. Yaz döneminde günlerin uzun olması, Orta Kuşak'a göre bitkilerin kısa sürede büyümesini sağlamaktadır.
  ülkedeki tabiat güzelliklerini ve bitkileri korumak amacıyla çok sayıda millî park ve tabiatı koruma alanı kurulmuştur. Bu sahalar ülkenin % 16'sını kapsar. Svalbard (Spitzberg) adalarının % 40'ı da millî park olarak ayrılarak burada yaşayan kutup ayıları korunmaya alınmıştır.+ Yorum Gönder
norveç iklimi,  norveçin iklimi,  norveç iklim,  norveç iklimi hakkında bilgi,  norveç iklimi ve bitki örtüsü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi