Muson ikliminin bitki örtüsü

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Muson ikliminin bitki örtüsü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: muson ikliminin bitki örtüsü  muson ikliminin bitki örtüsü hakkında bilgi

  EKVATORAL İKLİM
  0 ve 10 derece enlemleri arasında görülür.Yıllık sıcaklık ortalaması 20 derecenin üzerindedir.Gine Körfezine yakın yerlerde ,Amazon ve Kongo Havzalarının büyük bir kesiminde ,Endonezya ve Malezya gibi ülkelerde etkilidir.Yıllık yağış miktarı 2000 mm nin üzerindedir.Uzun boylu,yıl boyunca yaprağını dökmeyen ve yeşil kalan geniş yapraklı ağaçlardan oluşmaktadır.
  SAVAN (SUPTROPİKAL İKLİM)
  10 ve 20 derece enlemleri arasında görülür.Yıllık sıcaklık ortalaması 20 derecenin üzerindedir.Yağış miktarı 1500 mm nin üzerindedir.Savan iklimi Sudan,Nijerya,Brezilya,Kolombiya… gibi ülkelerde görülür.Yağış miktarı sıcaklığa göre az olduğu için bitki örtüsü uzun boylu otlardan oluşan savanlardır.

  MUSON İKLİMİ

  Yıllık sıcaklık ortalaması 15 ve 20 derece arasındadır.Yağış miktarı 2000 mm nin üzerindedir.Güney Doğu Asya ,Güney Hindistan,Güney Çin … gibi ülkelerde görülür.Bitki örtüsü yaprağını döken geniş yapraklı ağaçlardan oluşur.

  ÇÖL İKLİMİ

  23 ve 30 derece enlemleri arasında dönenceler çevresinde görülür.Yıllık yağış ortalaması 100 mm den azdır.Bitki örtüsü bazı kurakçıl otlar ve kaktüstür.

  AKDENİZ İKLİMİ

  30 ve 40 derece enlemleri arasında görülür.Yıllık yağış ortalaması 600 ve 1200 mm civarıdır.Akdenize kıyısı olan ülkeler,Şilinin orta kesimleri,Avusturya’nın Güney Batısı,Kuzey Amerikada Kalifornia … gibi bölgelerde görülür.Bitki örtüsü makidir.

  OKYANUS İKLİMİ

  40 ve 60 derece enlemleri arasındaki kıtaların Batı kıyılarında görülür.Yıllık yağış miktarı 1500 mm civarındadır.Batı Avrupa,Batı Kanada … gibi bölgelerde görülür.

  KARASAL İKLİM

  40 ve 60 derece enlemleri arasında Orta Kuşak karalarının iç kesimlerinde görülür.Yıllık yağış miktarı ortalama 500-600 mm civarındadır.Bitki örtüsü iğne yapraklı ormanlardır.(Kızıl çam,Fıstık çamı,Ardıç ,Sedir…)

  TUNDRA İKLİMİ

  Kutup daireleri çevresindeki kara içlerinde Tundra iklimi etkilidir.Sıcaklık 10 dereceyi geçmez.Yıllık yağış miktarı 250 mm civarındadır.Bitki örtüsü yosun ,ot ve cılız çalılıklardır.

  KUTUP İKLİMİ

  Kuzey Kutpu çevresinde Grönland Adasının iç kısımlarında ve Antartikada etkilidir.Sıcaklık ortalaması yılda 0 dereceyi geçmez.Yıllık yağış ortalaması 100 mm nin altındadır.Toprak buzullarla kaplı olduğu için bitki örtüsü yoktur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi