Bilecikin coğrafi özellikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilecikin coğrafi özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bilecikin coğrafi özellikleri

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: bilecikin coğrafi özellikleri


  Yüzölçümü: 4.307 km²

  Nüfus: 175.526 (1990) 194.326 (2000)

  İl Trafik No: 11  Bilecik ilinin ilçeleri; Bozüyük, Gölpazarı, İnhisar, Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt ve Yenipazar'dır.  Bilecik ili, Marmara Bölgesi'nin güney doğusunda; Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinin kesim noktaları üzerinde yer alır.

  Bilecik ilinin en önemli akarsuyu Sakarya Irmağı olup, bir doğal göl, bir de baraj gölü bulunmaktadır.  İlin orman zenginliği av hayvanları bakımından da zenginleşmesini sağlamıştır. Bin metreye kadar yükseklerde orman örtüsü genellikle meşe, otsu bitkiler ve makilerden oluşmaktadır. 1000 metre ve daha yükseklerde ise karaçam, kayın, kızılçam, kestane, köknar türündeki yüksek boylu ağaçlar sıralanır.  Bilecik' de İç Anadolu Bölgesi'nin sert ve az yağışlı karasal iklimi ile Akdeniz ve Karadeniz kıyılarının ılık ve yağışlı ılıman iklimleri arasında geçiş iklimi görülür.  COĞRAFİ YAPI
  Bilecik ili Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara, Karadeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin kesiştiği bir bölgede yer almaktadır. İli kuzeyde Sakarya, doğuda Bolu, güneydoğuda Eskişehir, batıda Bursa ve güneyde Kütahya çevrelemektedir.
  4307 kilometrekarelik yüzölçümüyle Türkiye topraklarının %0.5'ini kaplayan Bilecik'in 1997 yılı genel nüfus sayımı geçici verilerine göre nüfusu 190.795 kişidir. Bilecik'in oldukça bozuk olan yeryüzü şekillerini tepelik alanlar, dik ve derin vadilerle yarılmış aşınım düzlükleri oluşturmaktadır. Toprakların %32'sini dağlar, %8'ini ovalar, %60'ını yaylalar ve platolar kaplamaktadır. İl merkezinin denizden yüksekliği 500 metredir. İklim açısından İç Anadolu Bölgesi'nin karasal iklimiyle, Marmara Bölgesi'nin denizsel ve ılıman iklimleri arasında bir geçiş iklimi niteliği taşımaktadır. İlin, 8 ilçesi bulunmaktadır. Bunlar Bozüyük, Gölpazarı, İnhisar, Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt ve Yenipazar'dır.

  YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ
  Bilecik ilinin yeryüzü şekillerini tepelik alanlar, dik ve derin vadilerle yarılmış aşınım düzlükleri oluşturmaktadır. Güneyde Dodurga, İnönü ve Söğüt çevresinde oldukça engebeli olan il topraklarının en yüksek noktası, güneybatıdaki dağlık bölgedir. İlin kuzey bölümü özellikle Sakarya Irmağı Vadisi çevresi oldukça düz bir görünümdedir.

  DAĞLAR
  Dağlar il topraklarının %32'sine yakın bir kısmını oluşturmaktadır. Dokuz öküz Tepesi 1150 m. yüksekliği ile il merkezinin en yüksek tepesidir. Diğer yükseltileri ise; Çay tepe 786 metre ve Yediler Tepesi 576 metredir.
  Bozüyük ilçesinin Kala Dağı 1906 m, Yirce Dağı 1790 m, Kızıltepe 990 m, Söğüt ilçesinin en yüksek yeri Metristepe 130 m, Osmaneli ilçesinde İnkaya ve Avran 926 metre olup, Pazaryeri ilçesinde Ahi Dağı 1100 metre ve Gölpazarı ilçesinin en yüksek yeri olan Gökdağı’nın Kurşunlu tepesi ise 1284 metredir.

  OVALAR
  Bilecik topraklarının %7.5'lik bölümünü kapsayan ovalar genellikle Sakarya Irmağı boyunca uzanan ve çok geniş olmayan düzlükler şeklindedir. İlin en büyük ovası Bozüyük Ovası'dır. Yaklaşık 60 kilometrelik bir alanı kaplayan bu ova kuzeybatıda daralarak Karasu vadisine doğru, güneyde ise genişleyerek İnönü-Kandilli düzlüğüne, diğer yandan Karaağaç ve Kandilli köylerinin kuzeyindeki sırtlara kadar uzanmaktadır. Ayrıca Osmaneli, Pazaryeri ve Gölpazarı ovaları da ilimizin başlıca ovalarıdır.

  YAYLALAR - VADİLER
  İlde yayla tanımı içerisine girebilecek düzlükler azdır. Bu tür yeryüzü şekilleri il topraklarının yalnızca %0.5'ini kaplamaktadır. En önemli yaylalar Bozüyük ilçesindeki Kömürsu, Sofular, Batan ve Pazaryeri ilçesindeki Kamçı yaylalarıdır. İl topraklarının %59.9 gibi büyük bir bölümü aşınım düzlükleri durumundadır. "V" şeklinde vadilerle parçalanan bu düzlükler, il topraklarının oldukça bozuk bir görünüm almasına neden olmuştur. Vadiler genellikle dik ve derin yarıklar biçimindedir. Bunların en önemlisi Sakarya Vadisi'dir. Diğer önemli vadiler; Göksu Çayı Vadisi, Göynük Çayı Vadisi ve Karasu Vadisidir.

  AKARSULAR
  Bilecik ilinin en önemli akarsuyu Sakarya Irmağı'dır. İnhisar ilçesi yakınlarında il topraklarına giren Sakarya Irmağı'na, Göynük Çayı ve Göksu Çayı da katılır. Osmaneli'nden il sınırları dışına çıkar. Irmağın Bilecik il sınırları içerisindeki uzunluğu 80 km. kadar olup, saniyede akıttığı su miktarı ortalama 100 metreküp dolaylarındadır. Ortalama derinliği 1.5 metre, en derin yeri ise 5 metre civarındadır.

  GÖLLER
  Bilecik il sınırları içerisinde bir doğal göl, bir de baraj gölü bulunmaktadır. İlin kuzeyinde Osmaneli yakınındaki Çerkeşli doğal gölünün yüzölçümü 434.000 metrekare, hacmi ise 1.000.000. metreküp olup, ilin tek baraj gölü güneyde Sarısu üzerindeki Dodurga Baraj Gölü'dür.

  BİTKİ ÖRTÜSÜ
  Bilecik ilinde dağlık alanlar genellikle koruluk ormanlarla kaplıdır. Bu ormanların 1.000 m. yüksekliği aşan bölümlerindeki ağaç türleri karaçam ve kayındır. Platolar üzerinde yer yer karaçamlara karşılık alçak kesimlerde kızılcam ve meşe türlerine rastlanmaktadır. Daha alçak kesimler ve ovalık yörelerde kestane, kayın ve meşe türlerine rastlamak mümkündür.+ Yorum Gönder
bilecigin yer yuzu sekilleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi