Nevşehirin coğrafi özellikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Nevşehirin coğrafi özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Nevşehirin coğrafi özellikleri

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: nevşehirin coğrafi özellikleri  nevşehirin coğrafi özellikleri hakkında bilgi


  Kapadokya Bölgesindeki, Erciyes, Hasan Dağı, Melendiz ve Güllüdağ jeolojik devirlerde aktif birer volkan durumundaydı. Neojen gölleri altındaki yanardağlardan çıkan lavlar, platoda göller ve akarsular üzerinde 100-150 m kalınlığında , farklı sertlikte birer tüf tabakası meydana getirmiştir. Bu tabakanın yapısında tüfün dışında, tüffit, ignimbrit, tüf, lahar, volkan külü, kil, kumtaşı, marn, aglomera ve bazalt gibi jeolojik kayaçlar da bulunmaktadır.

  Nevşehir ili alanında hakim olan jeolojik yapı neojendir. Bunun dışında Kızılrımakın güney bölgesinin jeolojik yapısını bazalt ve mezozoik tabakalar, ırmağın kuzey bölgesini oligomisyen, eosenflis, metamorfik seri ve granit tabakalar oluşturur.

  Nevşehir , yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçen tipik bir karasal iklime sahiptir. 1980-1997 arasında yapılan ölçümlere göre ortalama sıcaklık değeri 10.6 derecedir.

  Yağış miktarına bakıldığında yaz aylarının ( Temmuz- Ağustos) ve sonbahar aylarının (Eylül- Ekim ) genellikle yağışsız ve kurak geçtiği görülmektedir. İldeki ortalama yıllık yağış 429,4 kğ/m ‘tür.

  Nevşehir toprakları volkanik tüflerden meydana gelmiştir. Dolayısıyla geçirgen bir nitelik taşımaktadır. Kozaklı, Gülşehir’in batısı, Derinkuyu ve çevresi, Avanos’un kuzeyi her türlü tarıma uygun 1. ,2 . , ve 3. sınıf arazileri içermektedir. Ürgüp ve çevresiyle il merkezinin büyük bir kısmı da 6. Sınıf topraklar vardır. Bu topraklar tarıma elverişli olmadığı için bu alanlarda ancak vadi içerisinde ekim yapılabilmektedir.

  Nevşehir bölgesinde karakterlerine göre 5 çeşit toprak vardır. Bumlar kahverengi , regosal, kırmızı kahverengi, kireçsiz kahverengi ve alüvyal topraklardır.  Karasal bir iklime sahip olan Nevşehir’deki hakim bitki örtüsü, bozkır bitkilerinden oluşmaktadır. Yüzyıllardır süren olumsuz insan etkileri sonucu ormanlar yok edilmiş, geniş alanlar bozkıra dönüşmüştür. Nevşehir’de geniş ve verimli nitelikte ormanlar olmamasına rağmen, ilin çeşitli yörelerinde orman olarak kabul edilen bitki toplulukları mevcuttur. 9200 hektar civarındaki ormanlık alanlara hakim olan ağaç türü meşedir. Ormanlık alanlar, Nevşehir’in doğusuyla Oylu Dağı, Karşı Dağı ve Aşıklı dağında , batı ve güney batıda Kurugöl, Dağala, Topaç , Acıgöl, Tepeköy ve Alacaşar, Basansarnıç, Tatlarin gibi yerleşim merkezleri etrafında , Ürgüp ilçesinin Topuz ve Hodul dağlarında , Gülşehir’in Hırka dağında ve Avanos’un Ziyaret dağında yer almaktadır.  Nevşehir’de genel arazi dağılımı açısından toplam 546.660 hektar olan arazi varlığının %62’si ekilebilir arazi olarak kullanılmaktadır. Çayır ve mera arazisi toplam arazi varlığının yaklaşık beşte biri gibi % 22'lik bir paya sahiptir. Bölgenin arazi varlığı içerisinde ormanlık araziler varlığı % 5 gibi oldukça küçük bir paya sahiptir. Kullanılmayan arazi varlığı ise %11'dir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi