Çin'in coğrafi özellikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çin'in coğrafi özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çin'in coğrafi özellikleri

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: çin'in coğrafi özellikleri
  • Konumu ve YüzölÇümü Çin Halk Cumhuriyeti Doğu Yarım kürede Doğu Asya'da Pasifik Okyanusunun kıyısında yer almaktadır.

  Çok geniş topraklarında zengin doğal kaynaklara sahiptir. Çin'in yüzölçümü yaklaşık olarak 9.6 milyon kilometre kare veya dünyanın yüzölçümünün yüzde 6.4'üdür. Sadece Rusya ve Kanada Çin'den daha büyük yüzölçümüne sahiptir. Çin topraklarının kuzeyden güneye uzunluğu yaklaşık 5500 kilometredir ve Mohe kasabasının kuzeyindeki Heilong Nehri'nin merkezinden (Enlem 53°30'K) Nansha Adalarının en güney ucundaki Zengmu Resifine (enlem 4°K) kadar uzanmaktadır. Kuzeydeki Heilongjiang bölgesi hala karla kaplı iken Güney Çin Denizi'ndeki adalar yazın tropik sıcağı altında kavrulmaktadır. Çin topraklarının batıdan doğuya uzunluğu Pamir Dağlarından (boylam 73°40'E) Heilong ve Wusuli nehirlerinin kesişme noktasına (boylam 135°05'E) kadar yaklaşık 5200 kilometredir. Pamir Dağlarında gece hüküm sürerken Wusuli Nehri üzerinde güneş hala parlamaktadır. Çin' in kara sinirinin uzunluğu 22800 kilometredir. ülke doğuda Kore; kuzeyde Moğolistan: kuzeydoğuda Rusya; kuzeybatıda Kazakistan Kırgızistan ve Tacikistan; bati ve güneybatıda Afganistan Pakistan Hindistan Nepal Sikkim ve Bütan; güneyde de Myanmar Laos ve Vietnam ile Çevrilidir. Doğu ve güneydoğudaki denizler boyunca Kore Cumhuriyeti Japonya Filipinler Brunei Malezya ve Endonezya yer almaktadır.


  • Kıyı Suları ve Adalar Çin'in sınırları devasa kara kısmi yani sıra Çok sayıda adayı kapsayan geniş bir deniz alanını içermektedir. Çin'in ana kara bölümü doğuda ve güneyde Bohai Huanghai (Sari Deniz) ve Dogu Çin ve Güney Çin denizleri ile Çevrilidir. Bohai Denizi Çin'in kıta denizidir. Huanghai Dogu Çin ve Güney Çin denizleri ise Pasifik Okyanusu'nun kenar kısmında kalan denizlerdir. Çin kıyılarının uzunluğu 32000 kilometredir. Ana karanın kıyıları kuzeyde Çin- Kore sınırındaki Yalu Nehrinden güneyde Çin-Vietnam sınırındaki Beilun Nehri'ne kadar 18000 kilometre uzunluğa sahipken adaların kıyıları 14000 kilometre uzunluğundadır. Çin'in kara sularının uzunluğu Çin'in kara kısmi ve iÇ sularının denizle bitiştiği temel hattan itibaren 12 deniz milidir. Bütün deniz alanının yüzölçümü yaklaşık 4730000 kilometre karedir.
  Çin'in devasa denizlerinde 80000 kilometre karenin üzerinde yüzölçümüne sahip toplam 5400 ada bulunmaktadır. Bunların en büyüğü 36000 kilometre kare yüzölçümüne sahip olan Tayvan’dır. Bunu yaklaşık 34000 kilometre kare alana sahip olan Hainan izlemektedir. Tayvan’ın kuzeydoğusunda bulunan Diaayu ve Chiwei adaları Çin'in en doğudaki adalarıdır. Birlikte Güney Çin Denizi Adaları olarak bilinen Güney Çin Denizi'ndeki Çok sayıda ada adacık resif ve kumsal Dongsha Xisha Shongsha ve Nansha ada gruplarına bölünmüştür. Nansha Çin'in en güneydeki adalar grubudur.  • Arazi Yapısı ve Sıradağlar Çin' in arazi yapısı Çok geniş dağlık bölgeleri ve kabaca batıdan doğuya dört kademede alçalan geniş verimli düzlükleri içermektedir. Dağlar kara kesiminin yüzde 33.3'ünü platolar yüzde 26'sini havzalar yüzde 18.8'ini ovalar yüzde 12'sini ve tepeler yüzde 9.9'unu oluşturmaktadır.
  Bu dört basamaklı "merdivenin" en üstünde güneybatı Çin'in Qinghai-Tibet Platosu bulunmaktadır. Ortalama 4000 metrenin üzerinde rakıma sahip olan bu plato genellikle "dünyanın Çatısı" olarak adlandırılmaktadır. Çin-Nepal sınırında 8848 metre yüksekliğe sahip olan dünyanın en yüksek doruğu olan Qomolangma Dağı bulunmaktadır. Buzullarla kesilmiş olan öteki bir Çok yüksek dağ bu bölgedeki Kunlun Gangdise ve Himalaya sıradağlarını oluşturmaktadır.

  Çin'deki bir çok dağ bütün dünyada çok iyi tanınmaktadır. Çin'in sıradağları uzandıkları yönlere göre beş temel sınıfa ayrılabilir: (1) Tianshan-Yinshan-Yanshan dağ sistemi Kunlun-Qinling-Dabie dağ sistemi ve Nanling dağ sistemi dahil olmak üzere batıdan doğuya uzanan sıradağlar; (2) Helan Liupan ve Hengduan sıradağlar dahil olmak üzere kuzeyden güneye uzanan sıradağlar; (3) Changbai Büyük Hinggan Taihang ve Wushan sıradağları dahil olmak üzere kuzeydoğudan güneybatıya uzanan sıradağlar; (4) Altay Qilian ve Gangdise sıradağları dahil olmak üzere kuzeybatıdan güneydoğuya uzanan sıradağlar; ve (5) Himalayalar ve Tayvan Dağları dahil olmak üzere yay şeklindeki sıradağlar 3. 3
  Ziyaretçi
  performansımdan 100 aldım bu siteye çok teşekkür ederim mükemmel... 4. 4
  Ziyaretçi
  Bende çok teşekkür ederim.çok güzel bir site.bu site sayesinde performans ödevlerimden 100 alıyorum.......

 5. 5
  Ziyaretçi
  Çinin coğrafi özelliklerini öğrendim ödevimi de yaptım

+ Yorum Gönder
çinin coğrafi özellikleri,  çinin belirgin özellikleri,  çinin coğrafi özellikleri nelerdir,  çin coğrafi özellikleri,  çinin coğrafi konumu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi