Eskişehirin coğrafi özellikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Eskişehirin coğrafi özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Eskişehirin coğrafi özellikleri

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: eskişehir coğrafi özellikleri  eskişehir coğrafi özellikleri hakkında bilgi


  Eskişehir İli İç Anadolu Bölgesinin Kuzeybatı bölgesinde yer alır. Kuzeyden Karadeniz Kuzeybatıdan Marmara Batı ve Güneybatıdan da Ege coğrafi bölgeleri ile komşudur.
  Eskişehir Güneyden Afyon Güneydoğudan Konya Doğudan ve Kuzeyden Ankara Kuzeybatıdan Bolu Batıdan Bilecik ve Kütahya illeri tarafından çevrelenmiştir. İlimizin yüzölçümü 13.652 km² dir.
  İlin Kuzeyini Batı - Doğu yönünde Bozdağ Sündiken dağları kaplar; İlin Güneydoğu köşesinde Sakarya dirseği içinde başlayan Sivrihisar dağları Güneydoğuda -Kuzeybatı yönünde İl’ii ortadan katederler. Türkmen dağının doğu etekleri İl’in Batı ve Güneybatı köşesinde yer alır ve yukarı Sakarya ovasına kadar dayanır.
  İlimiz içindeki başlıca ovalar Porsuk Ovası Yukarı Sakarya Ovası Sarısu Ovası ve Seyitgazi Ovasıdır. Porsuk Ovasının yüzölçümü ise 1.500 km² dir.
  Türkiye’ nin en önemli akarsularından olan Sakarya aynı zamanda ilinde başlıca akarsuyudur. Çok sayıda kola sahiptir. En önemli kolu Porsuk çayıdır. Bundan başka Sakarya’nın ilimizdeki kolları ise Sarısu Seydisuyu Bardakçı suyudur.
  Porsuk çayınında il içinde ayrı kolları vardır. Bunlar Kargın deresi Ilıcasu’yu Mollaoğlu Deresi Sarısu Keskin Suyu ve Pürtek Çayıdır. Sakarya’ nın toplam uzunluğu 627 km İl içindeki uzunluğu ise 400 km dir. Porsuk Çayının toplam uzunluğu 255 km İl içindeki uzunluğu 225 km dir.
  İlimiz içinde 6 adet baraj bulunmaktadır. Bunlar Porsuk Barajı Gökçekaya Barajı Musaözü Barajı Kunduzlar Barajı Çatören Barajı ve Kaymaz Barajıdır. Porsuk Barajı sulama taşkın koruma içme ve kullanma suyu temin etme amaçlıdır.
  Eskişehir iklim yönünden İç Anadolu’nun tüm karakterini bünyesinde toplamıştır. Yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yıllık yağışın % 70‘i Ekim - Mart arası soğuk dönemde olmaktadır. Ortalama yıllık yağış miktarı 379-553 mm arasındadır. İl’ de gerçekleşen en yüksek ve düşük sıcaklık değerleri 39.1 C ve -26.3 C dir.+ Yorum Gönder
eskısehır cografı ozellıkler ve dereler,  eskişehirin cografi özellikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi