Ispanak hakkında bilgiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ispanak hakkında bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ıspanak ile ilgili bilgiler

  Ispanak kışın yetişen,madeni tuzların ve özellikle demirin zengin bulunduğu bir yıllık otsu bir sebzedir.Yemeği ve böreği yapılabilir.
  Önerilen Hastalıklar: Kan yapıcıdır. Kemikleri ve dişleri sağlamlaştırır. Karaciğeri, lenf bezlerini ve kan dolaşımını uyarır. Bedenin mineral ihtiyazcını karşılayan bir sebzedir. Soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklara karşı vücuda dayanıklılık verir.
  Ispanak diğer akraba sebzelerle kullanıldığı zaman etkisi kat kat artar, kereviz ve maydanozla kansızlığa, mide ülserine ve böbrek rahatsızlıklarına çok faydalıdır. Tere ve maydanoz ile birlikte kullanıldığında detoks ve toksin atıcı metot olarakta arınma kürlerinde kullanılır.
  Kansere karşı koruyucu özelliği vardır.
  Vücudun dayanıklılığını arttırır, kuvvet verir.
  Yorgunluğu giderir, zihni açarYaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerine ve görme bızukluklarına iyi gelir.
  Sinirleri yatıştırır ve sakinlik verir. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Hemoroite iyi gelir. Yara ve yanıkların iyileştirilmelerini hızlandırır. Kolesterolü düşürür. Şeker hastalarına yaralıdır.
  Hamile bayanlar ıspanak tükettiklerinde, çocuk kendi kanını fazlasıyla yapar.Taze ıspanakları çiğ tüketmek çok daha faydalıdır. Kimyasallardan tamamen arınması için iyi yıkanmalı ve beş dakika kadar sirkeli suda bekletilmelidir. Yemeği pişirildiği gün tüketilmelidir, aksi halde zarar verir.
  Ispanak bütün bu yararlarının yanında romatizma, gut hastalığı, eklem iltihabı ve böbrek taşı olanlara tavsiye edilmez.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi