Bursadaki doğal güzellikler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bursadaki doğal güzellikler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bursadaki doğal güzellikler

 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: bursadaki doğal güzellikler


  SU UÇTU ŞELALESİ  Mustafakemalpaşa´dan 10 km. uzaklıkta bulunan Su Uçtu, doğayla baş başa kalmak isteyenlerin, bu isteklerine fazlasıyla cevap veren bir yerdir. Bölgeye adını veren 11 çağlayan,yılların yorgunluğunu bir anda insanın üstünden silip atabilecek bir etkileyiciliğe sahip. 38 metre yükseklikten, kendisini özgürlüğe bırakan suların mutluluk dolu şarkısı insanın ruhunda bambaşka duyguların kapılarını aralıyor. Şelaleden uçan suyun ve kuşların sesleri eşliğinde piknik yapabileceğiniz bu doğa harikası, aynı zamanda kayın, meşe ve çam ağaçları ile çevrili bir oksijen deposudur.  ARAS ŞELALESİ  Aras Deresi ve Aras Şelalesi Uludağ´ın kar sularını taşıyan ve tam kayalıkların içinden 15 metre yükseklikten düşer. Bursa-Soğukpınar arası 30 km olup, köyden itibaren 5 km stabilize bir yolla Ketenlik yaylalarına, oradan da şelaleye varılır.  ALAÇAM KANYONU VE ŞELALESİ  Patika yolları,yeşilliği, kanyonu ve şelalesi ile doğaseverler ve dağ sporu ile ilgilenenler için muhteşem bir yer olan Alaçam köyü, Uludağ’ın güneydoğusunda yer alıyor. Özellikle dağ yürüyüşü yapmak isteyenler için ideal bir yer olan Alaçam Köyü’nün bitki örtüsü, Uludağ’ın 1800 metresine kadar uzanıyor. Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün sürekli düzenledikleri dağ yürüyüş gezilerine katılarak Bursa’nın saklı cennet köşelerini gezebilirsiniz.

  SAİTABAT ŞELALESİ  Bursa’dan 21 km. uzaklıkta yer alan Saitabat, yemyeşil çimenler ve çınar ağaçlarıyla çevrili bir alandır. Uludağ eteklerindeki şelalenin aktığı kanyon, doğa sporları ile uğraşanların buluşma noktasıdır. Odun ateşinde,kiremitte tereyağı ile pişirilen alabalı klarıyla meşhur olan şelalenin çevresinde piknik alanları ve restoranlar bulunuyor.Ankara yolunun 14 km.den sonra dağa doğru 7 km.lik mesafede bulunan şelalenin yer aldığı Güvercinlik köyü, çileği ve fasulyesi ile meşhurdur.Hafta sonu özellikle mangalcıların keyif yaptığı Saitabat Şelalesi çevresi aynı zamanda doğa yürüyüşü için tercih edilen önemli parkur noktalarından biri durumundadır.  DEREKIZIK KÖYÜ  Uludağ’ın kuzey eteklerinde yer alan, şelaleleri ile ünlü Derekızık Köyü, Bursa’ya 19, Kestel ilçe merkezine ise 7 kilometre uzaklıkta olup;doğa sporlarıyla ilgilenenler kadar, piknikçilerin de dinlenmek ve mangal yapmak için sıkça ziyaret ettiği yerlerin başında yer almaktadır.Saitabat Şelalesi’nin yakınında yer alan Derekızık köyünün yükseklerinde bulunan çiçek tarlaları arasındaki Tozuyan Şelalesi gerçekten de büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Adeta yeşilin bin bir rengiyle, her tonuyla bezeli olan ormanlı alanının ortasında yer alan Tozuyan Şelalesi’ne özel araçlarla gitmek mümkün. Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Bur-sa şubesi etkilileri, “Şelale ziyaretinden sonra Derekızık Köyü’nde tahin helvasının süt ile ezilip fırında pişirilmesiyle hazırlanan sıcak helvadan tatmanızı” özelilkle tavsiye ediyorlar.

  DOĞANCI BARAJI  Bursa-Balıkesir tarafında Keles yolu üzerindeyer alan Doğancı Barajı, Bursa’nın su ihtiyacının karşılandığı suni göldür. Sazan, kefal, kızılkanat gibi tatlı su balıklarının bulunduğu baraj gölünün çevresinde piknik alanları ve kır lokantaları bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi