Dalak görevi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dalak görevi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dalak görevi nedir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: dalak görevi hakkında bilgi

  1) Alyuvar Üretiminde:
  Anne rahmindeki embriyonun (cenin) alyuvar hücreleri dalak tarafından yapılır.
  Doğumdan sonra bu görevi kemik iliği devralır.
  Kemik iliğinin herhangi bir sebeple çalışmadığı, kanser veya benzeri hasta dokularla istila edildiği zaman dal ak yeniden alyuvar imalat görevini yapmaya başlar.

  2) Kanın Temizlenmesinde:
  Kanın kirlenmesine ve zehirlenmesine yol açan birçok mikroorganizmalar vardır. Dalak hücreleri, atardamar Yoluyla gelen kanda, kirlenmeye ve hastalığa sebep olacak mikroorganizmaları emer, parçalar ve tesirsiz hale getirir. Dalak, dolaşım sisteminde bir çıkmaz sokağa benzer. Buraya giren zararlı maddeler dışarı çıkamaz.

  3) Akyuvar Üretiminde:
  Vücut savunma sisteminde temel elemanlarından biri Akyuvarlardır. Akyuvarların birçok çeşidi vardır. Bunların bir kısmı doğrudan mikrop yutma görevini yürütürken, bir kısmı da parçalayarak dolaylı yoldan savunma yapar. Akyuvar hücrelerinden olan lenfositlerin bir kısmı dalakta üretilir.

  4) Kırmızı Hücrelerin Yıkımında:
  Yaşlanan alyuvarlar şekil bozukluğa uğrayarak görevlerini yapamaz duruma düşerler. Bu alyuvarlar, dalak hücreleri tarafından emilip parçalanır, böylece kanın kirlenmesi önlenir.

  5) Kan Depolamada:
  Kedilerde, köpeklerde ve diğer bazı memelilerde dal ak kırmızı kan hücrelerini depo eder. Büyük enerji gerektiren durumlarda, kanarnalarda dalak kasılarak dolaşım sistemine yedek kan verir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi