Yemek borusunun görevleri nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yemek borusunun görevleri nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye





  Cevap: yemek borusunun görevleri ile ilgili bilgi

  Ağızdan yutulup gelen besinleri alt ucundaki büzücü kastan geçirerek mideye ulaştıran yemek borusu, mideden geriye doğru bir akımı önlemek için sürekli kasılmış kalır. Bu geriye akış enzimlerce zengin çok asitli (ekşi) mide suyunun yemek borusuna geri dönmesi demektir. Göğsüne ağrılara, göğüs kemiğinin arkasında yukarıya doğru yayılan yanmalara neden olur. Yemek borusunun alt ucundaki büzücü kasın gevşemesinden ileri gelir. Diyafram fıtığıyla birlikte olabilir. Çoğunlukla zararsızsa da kulak –boğaz burun ve akciğer enfeksiyonlarına veya endoskopi aracılığıyla teşhis konan çok daha önemli yemek borusu lezyonlarına neden olabilir (yemek borusu iltihabı, ülserler, kanamalar, darlıklar).

  Yemek borusu kanserleri sıklığını korumaktadır. (batı Avrupa da erkeklerdeki kanserlerin yüzde 4’ü), özellikle 50 yaş üstünde, alkol ve tütün kullanan erkeklerde görülür. Tedavisi, cerrahi olarak urun çıkarılması, ardından kemoterapi ve radyoterapidir.

  Yemek borusunun özel hareketliğini bozulabileceği gibi (akalazi), ikincil olarak da kas liflerindeki (miyasteni) veya iç sinir ağındaki bir lezyon (chagas hastalığı) yahut sinir ve hormon sistemlerindeki bir lezyon yüzünden bozulabilir.







 3. 3
  Ziyaretçi
  yemek borusunun görevi yediğimiz yemeği mideye taşımak







+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi