Günümüzde gerçekleşen bir olay

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Günümüzde gerçekleşen bir olay ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: günümüzde gerçekleşen bir olay

  Günümüzün En İlginç Olayları

  Belki de öteki dünyayı keşfettik


  Astranomlar güneşe benzer bir yıldızın yörüngesindeki bir gezegenin fotoğrafını ilk defa çektiler.


  Astranomlar güneşe benzer bir yıldızın yörüngesindeki bir gezegenin fotoğrafını ilk defa çektiler.Dünyamızdan 500 ışık yılı uzakta olan bu dünya jüpiterden sekiz daha büyük, kendi güneşine olan uzaklığı ise Dünya ile güneş arasındaki mesafeden 300 kat daha uzak. Astronomlar bu fotoğrafın bizim güneş sistemimize benzer bir sistemde çekilmiş ilk gezegen fotoğrafı olduğu söylüyor. İki fotoğrafta da dünyaya benzer bir gökyüzü kabaca görülebiliyor. Buna karşın araştırmacılar doğru sonuçların çıkarılması ve dünya ile olan benzerliklerin ortaya çıkarılması için konu üzerinde bir kaç yıl daha çalışılması gerektiğini söylüyor.
  Kanser aşısı farelerde işe yaradı


  Deneme aşamasındaki yeni bir kanser aşısı, farelerde meme kanserinin en tehlikesini yok etti.


  Amerikan "Cancer Research" dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, aşı hücrenin normal büyümesine yardımcı olan HER2 proteininin arttığı en tehlikeli meme kanserini tamamen yok etti. Bu da, aşının bilahare kadınlarda kanser tedavisinde kullanılabileceğini gösterdi. HER2 proteini, meme kanserine yakalanan kadınların aşağı yukarı dörtte birinde görülüyor.


  Tümörlü hücrelerin tekrar ortaya çıkmasını da önleyen ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi esasına dayanan aşının, sağlıklı kadınlarda da meme kanserinin ortaya çıkmasını önlemek amacıyla kullanılabileceği belirtildi.


  Araştırmayı yürüten Mişigan Üniversitesi uzmanlarından Dr. Wei-Zen Wei, aşının bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi esasına dayandığını kaydetti. Wei, "bağışıklık sisteminin, HER2 proteini reseptörlerine karşı çok sert tepki verdiğini gözlemledik. Aşı, bugünkü -lara direnç gösteren tümörlere karşı da işe yaradı" ifadesini kullandı ve aşının, - tedavisi ihtiyacını ortadan kaldırabileceğini vurguladı.


  Aşı, HER2 proteinini üreten genlerden ve bir bakteriden alınma inaktif bir DNA molekülüne (plazmid) entegre edilmiş bağışıklık sistemi uyarıcısından oluşuyor. Bu "plazmid" kendini kopyalayarak çoğalma yeteneğine sahipbulunuyor.


  Doktor Wei'ye göre, yan etkisi de olmayan aşı, bağışıklık sistemindeki T hücrelerine, kanser hücrelerine nasıl saldırması gerektiğini öğretiyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi