Şiir yazarken dikkat edilmesi gerekenler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Şiir yazarken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: şiir yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar

  Şiir edebiyat da az kelime kullanarak en çok duyguyu anlata bilme sanatıdır diye yorumlarsak pek de yanlış bir tanımlama olmaz kanımca.
  Ve de yola bu düşünce ile çıkarsak öncelik ile dikkat edilmesi gereken, hassas davranılması geren durumlar var ki bunlar bir metnin şiir olabilmesi için olmaz ise olmazlardır.
  Bir şiiri oluşturmaya başlamadan önce anlatacağımız şeyden emin olmalıyız ki yazı bizi kandırıp başka bir yere götürmesin. Yani ilk önce ne anlatmak istediğimizi net olarak bilmeliyiz.
  Anlatmak istediğimiz konuya karar verdikten sonra bakış açımızı belirleyebilmek için şiirin felsefesini seçmeliyiz. Yani aynı konu farklı bakış açılarıyla binlerce farklı pencereden anlatılabileceği için bizim kendi penceremizi belirlememiz gerekir. Örneğin sözünü ettiğimiz konu aşk olsun diyelim. Biz yazacağımız şiire aşkın neresinden bakacağız. Kederli bir yanından mı, coşkulu bir yanından mı ya da umutlu, umutsuz bir açıdan mı? Biz nereden bakacağız bu çok önemli, felsefesi oluşmamış bir şiir, anlaşılmaz ve dağınık olur. Aslında kısaca şiir olamaz…
  Şiir duyguların matematiğidir, aslına matematiği bozuk her şey sanılan değildir. Bu nedenle şiir yazarken en çok dikkat edilecek şeylerden biri de matematiksel bir hatanın olmamasıdır. Örneğin fazladan tek bir harf şiiri bozar ya da eksik olması. Tıpkı müzikte olduğu gibi, bir notanın eksik ya da fazla olması nasıl tırmalarsa kulağı şiir de öyledir. Bu nedenle iyi hesaplanmalıdır sarf edilecek sözcükler.
  Dil şiiri en iyi yansıtan unsurdur, bazen çok da derinliği olmayan konular bile usta bir dil ile yazılmışsa çok keyif verici olabilir. Yazarın kendi dilini oluşturması ve özgün olması en önemli konudur şiirde+ Yorum Gönder
şiirde dikkat edilmesi gereken şeyler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi