Rehber öğretmenin görevleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Rehber öğretmenin görevleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Rehber öğretmenin görevleri nelerdir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: rehber öğretmenin görevleri maddeler halinde

  1) Bireysel psikolojik danışma yapar. Kaldı ki bu psikolojik danışmanın asli görevidir.Hiçbir şey yapmasa sadece bunu yapsa dahi okuldaki sorunlara yetişemez.(Formasyonu uygunsa)

  2) Gruplapsikolojik danışma yapar. Ki buda asli psikolojik danışmanın asli görevidir. (Formasyonu uygunsa) (Meslektaşlarımıza özellikle bu çalışmaya önemvermeyi tavsiye ediyoruz.)

  3)Bireysel ve grupla rehberlik hizmetlerini alanın ilke ve standartlarına uygunbiçimde yürütür. (Bilgilendirme çalışması, arkadaş ilişkileri, uyum sorunları,aile sorunları vs)

  4) Rehberlik programının uygulanmasında sınıföğretmenlerine müşavirlik hizmeti vermek. Ancak sınıf öğretmenleri bunu PDRservislerinden talep etmelidirler.

  5) Okul türüne ve ihtiyacına göre rehberlik vepsikolojik danışma servisinin programını bilinçli yapmak (Ne yazık ki birçokmeslektaşımız hazır PDR programlarını üzerinde az bir değişiklik yaparakkullanabilmektedir.)

  6) Meslekî rehberlik etkinliklerinigerçekleştirmek

  7) Öğrenme problemleri ve verimli ders çalışmakonusunda çalışmalar yapmak.

  8--) Meslekî ve bireysel rehberlik çalışmalarıiçin öğrencilere yönelik olarak bireyi tanıma etkinliklerini yürütür.(Test, anket, envanter uygular ve değerlendirir)

  9) Öğrencilerin problemlerini araştırmak vetespit edilen problemlere yönelik çalışmalar alışma planlamak (Kendini yalnızhissediyor, kendine güvenmiyor, insanlar ile anlaşamıyor, derslerinde başarısızvs)

  10) Öğrencilerin hangi derslerde başarılıolduğunu tespit ederek velilere ve öğrencilere ders seçiminde yardımcı olmak.

  11) PDR servisinden istenen rehberlik ileilgili raporları hazırlamak.

  12) Okula yeni başlayan ve nakil gelen öğrencilerile okula uyum çalışmaları yapmak. Eğer eğitim öğretim içinde bir öğrenci nakilgeldiyse mutlaka onunla ön görüşme yapmak.

  13) Aile ve öğrencilere, gerekirse öğretmen vepersonele yönelik seminer - konferans düzenlemek.(Ergenlik, aile iletişimi,okula uyum, anne baba tutumu vs)

  14) BEP planı gibi ilgili komisyonlarda görevalmak.

  15) Disiplin problemi çıkartan öğrenci ilegörüşerek nedenlerinin anlaşılmasını sağlamak varsa çözüm üretmeye çalışmak.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi