Cumhuriyetin kuruluşundan önceki olaylar nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Cumhuriyetin kuruluşundan önceki olaylar nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap: Açıklamalı Cumhuriyetin kuruluşundan önceki olaylar nelerdir

  TBMM açılmadan önce
  Mustafa Kemal ile Kâzım Karabekir, Ermeni saldırısını önlemek için gerekli tedbirleri alıyorlardı. TBMM açıldıktan sonra ise Ermenistan saldırıları arttı. 1920 Haziranı'nda TBMM doğu cephesini kurdu. Komutanlığına da Kâzım Karabekir getirildi. Böylece:

  Ermeniler durdurularak Doğu Anadolu'dan atıldı.
  Batı Kuvay-i Milliye birlikleri Yunanlıların önünden çekildi.
  Ermeniler, 1920 Kasım ayı sonunda TBMM'ye barış için başvurdular.
  2-3 Aralık 1920'de Ermenilerle Gümrü Barışı imzalanmıştır.
  Barışa göre; Ermenistan bugünkü Doğu Anadolu sınırlarımızı tanıdı. Kars ve çevresi Türklere verildi. Ermenistan Cumhuriyeti, Sevr Barışı'nı geçersiz saydığını belirtiyordu. TBMM, Doğu Anadolu'da yaşayıp da oradan göç eden Ermenilerin diledikleri takdirde 3 yıl içinde geri gelip eski yerlerine yerleşebileceklerini kabul ediyordu. Ermeniler, Türkiye'ye karşı düşmanca davranamayacaklardı. Buna karşılık TBMM Hükümeti, Ermenistan'a diledikleri takdirde askeri ve siyasal yardım yapacaktı.

  Ermenistan'a karşı kazanılan bu zafer, TBMM'nin hem askeri hem de siyasal ilk başarısıdır. Sonuçta:

  TBMM Hükümeti, doğuda savaşı yürütmüş ve kazanmıştır. TBMM'nin varlığını kabul etmeyen Ermenistan, bu tutumunu değiştirmiştir.

  Sevr Barışı'nı tanımadıklarını belirten Ermeniler, kendilerine verilmesini istedikleri Türk toprakları iddialarından vazgeçmişlerdir.

  TBMM, içte ve dışta büyük saygınlık ve güç kazanmış, Doğu Cephesi kapanmış buradaki güçler Batı cephesine kaydırılmıştır.

  TBMM, Gümrü Barışı ile uluslararası varlığını ilk kez kanıtlamış, TBMM ile kurulan devletin varlığını daha da pekiştirmiştir.

  Anlaşma metninde "Osmanlı Devleti" adı hiç geçmemekte, TBMM'nin kurduğu devlet "Türkiye" adıyla belirtilmektedir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim sizlere bana yardımcı oldunuz+ Yorum Gönder
cumhuriyetin kuruluşundan önceki olaylar,  cumhuriyetin kuruluşundan önceki olaylar nelerdir,  cumhuriyet kurulmadan önceki olaylar ,  cumhuriyet kuruluşundan önceki olaylar,  cumhuriyetin kurulusundan onceki olaylar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 15 kişi