Günümüzde gerçekleşen tarihi olaylar nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Günümüzde gerçekleşen tarihi olaylar nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Günümüzde gerçekleşen tarihi olaylar nelerdir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: günümüzde gerçekleşen bir tarihi olay

  Arap Baharı

  Karmaşık bir cümle olarak bilinen Arap Baharı 2010 Yılllarında Tunus’ta bir seyyar satıcının kendisini canlı canlı ateşe vermesiyle başlayan isyan hareketidir. Gerçekten de Muhammed Buazizi isimli genç, 17 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirdiği eylemde sadece kendini yakmakla kalmadı aynı zamanda Arap Baharı’nın da sönmek bilmeyen ateşini yakmış oldu. Kuzey Afrika ve Ortadoğuda yüz binler sokaklara inerek içlerinde birikmiş öfkelerini yıllanmış liderlerine karşı kusmaya başlayarak büyük bir baş kaldırıda bulundular..

  Neticede bu başkaldırılar yani Arap Baharı, etkisi altına aldığı tüm ülkelerde, yıllardır antidemokratik bir şekilde iktidarlarını sürdüren liderlerin devrilmesine yol açmıştır..

  Bu bir isyan olarakta nitelendirilebilir, bir bakışta sonuçta halkın hakkını araması gibi birşey, ilk olarak Tunus Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali, 23 yıllık iktidarını bırakarak, Suudi Arabistana kaçmıştır. Gıyabında yargılanan Bin Ali için Tunuslu savcılar toplam 66 yıl hapis cezası istedi..

  Ve çorap söküğü sökülmeye başladı…Bu olay ardından Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek otuz yıl boyunca demir yumrukla yönettiği iktidarından oldu, kafes içinde, üstelik de sağlık sorunları nedeniyle sedyede yargılanmaya devam ediyor. Mübarek, 18 gün süren ve 850 kişinin hayatına mal olan ayaklanma sırasında protestoculara karşı öldürücü derecede güç kullanılması talimatı vermekle suçlanmaktadır. Arap Baharı’nın götürdüğü isimler arasında, hakim karşısına çıkan ilk lider olan Mübarek suçlu bulunursa idam edilebilecek konuma düşecek ..

  Arap Baharının bir diğer kurbanı ise görüntülerindede görüldüğü gibi büyük acılar içinde hayatına son verilen Libya lideri Muammer Kaddafiydi. 42 yıldır oturduğu koltuğunu bırakıp kaçmak zorunda kalan Kaddafi, aylarca saklandı. Muhalifler tarafından memleketi Sirte yakınlarında yakalanarak öldürülen 69 yaşındaki diktatör, hafızalara çaresiz bakışları ve yüzü gözü kan içinde ve çaresiz şekilde hunharca öldürülüşüyle kazınmıştı..+ Yorum Gönder
günümüzde gerçekleşen tarihi olaylar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi