Toplumsal hayatı düzenleyen kuralların önemi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Toplumsal hayatı düzenleyen kuralların önemi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: Toplumsal hayatı düzenleyen kuralların önemi nedir hakkında bilgi


  Kurallar, topluluk halinde yaşamanın Özünden kaynaklanır. Bu yüzden toplumda, bireyin hareketlerini denetleyen kural ve yasaklar dizisi vardır. Bu kurallar yazılı ve yazısız olabilir.

  Din Kuralları: Tanrı tarafından konulduğuna ve peygamberler aracılığıyla insanlara ulaştırıldığına inanılan bir takım emir ve yasaklardır. Din kurallarının yaptırımı manevidir. Örneğin, günahkar sayılmak.

  Ahlak Kuralları: İnsanların kendilerine ve diğer insanlara karşı olan görev ve sorumlulukların; düzenleyen davranış kurallarıdır. Ahlak kurallarının yaptırımı manevidir. Ahlak kurallarına uymamanın müeyyidesi, toplum tarafından ayıplanma, dışlanma, hoş görülmeme, vicdan azabı ve benzeri.
  Ahlak kuralları ikiye ayrılır:

  Sübjektif (Kişisel) Ahlak Kuralları: İnsanın kendisine karşı olan ödev ve sorumluluklarını düzenleyen

  Objektif (Toplumsal) Ahlak Kuralları: İnsanın diğer insanlara karşı olan ödev ve sorumluluklarını düzenleyen kurallardır.

  Örf ve Adet Kuralları: Örf ve adet hukuku kuralları, topluluk içerisinde uzun zamandan beri yerleşmiş olup, toplumun uyulmasını zorunlu saydığı ortak davranış kurallarıdır. Gelenek hukuku yazılı değildir. Bir geleneğin örf ve adet hukuku kuralı olabilmesi için istikrarlı olarak tekrarlanması.gerekir, gelip geçici tekrarlamalar gelenek hukuku niteliğini kazanamazlar.Bunun dişinde o geleneğin bağlayıcı ve zorunlu olduğu hususunda toplumda genel kanaat bulunması da şarttır. Örf ve adet kurallarının yaptırımı da manevidir.

  Görgü Kuralları (Adab-ı Muaşeret): Aynı çevrede yaşayan kişilerin benimsediği ve kişilerin diğer insanlarla karşılaştıkları zaman takınmaları gereken tavırları, konuşma, selamlaşma, yeme içme tarzları, oturuş biçimlerini gösteren kurallardır.

  Hukuk Kuralları:
  Sosyal hayatta bireylerin birbirleriyle ve devletle kurdukları ilişkiyi düzenleyen, kamı gücü tarafından desteklenen, uyulması zorunlu olar kurallar bütünüdür. Hukuk kurallarının yaptırımı maddidir. Görüldüğü gibi hukuk kurallarını, sosyal hayatı düzenleyen diğer kurallardan ayıran en önemli özellik, hukuk kurallarının maddi yaptırım ile desteklenmiş olmasıdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  toplumsal hayatı düzenleyen kurallar olmasaydı her daim huzursuzluk yaşanırdı 4. 4
  Ziyaretçi
  eğer bu kurallar olmasa hayat çok zorlaşabilirdi

 5. 5
  Ziyaretçi
  İnsanlar kendilerini bu kurallarla düzenliyor bence

 6. 6
  Ziyaretçi
  Bence çoğu insan bu kurallara uymuyor
  onlar icin sesleniyorum lütfen kurallara uyalım m!!!!

 7. 7
  Ziyaretçi
  bence bizim ülkemizin yasaları oldukça güzel

 8. 8
  Ziyaretçi
  aynen kanka ya

 9. 9
  Ziyaretçi
  eğer bu kurallar olmasaydı dünyamızda çok kötü sorunlar olabilirdi

 10. 10
  Ziyaretçi
  Bence uzun ama güzel
  Sevdim ğüzel sağolun okadar site dolaştım ne kısa ne çok uzun tam kararında

+ Yorum Gönder
toplumsal yaşamı düzenleyen yasaların önemi,  toplumsal yaşamı düzenleyen yasaların önemi nedir,  toplumsal hayatı düzenleyen kuralların önemi,  toplumsal hayatı düzenleyen kurallar nelerdir maddeler halinde,  toplumsal kuralların önemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi