Çocuğa tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çocuğa tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çocuğa tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: çocuğa tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır


  çocuğa tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır


  Pek çok ebeveyn tuvalet eğitimi vermenin çocuk yetiştirmede kolay bir adım olduğunu düşünse de her çocukta zannedildiği kadar kolay olmayabilir. Sonuç olarak her ebeveyn bu eğitimi vermeyi başarsa da bu süreci kısa sürede ve kolayca atlatmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğunu unutmamak gerek.

  Tuvalet eğitimi vermeye niyetlenmeden önce çocuğunuzun bu duruma hazır olup olmadığını anlamanız gerekiyor. Uzmanlar kesinlikle öyle olduğunu iddia etmeseler de tuvalet eğitimine başlamak için çocuğunuzun en azından 2 yaşına gelmesini beklemeniz gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü bebekler bir yaşına kadar idrar kontrollerini yapamazlar. 18-24 ay aralığındaki çocuklar artık yavaş yavaş bu özelliklerini geliştirmeye başlarlar. Ancak çocuğunuz 2 yaşını doldurduğu halde hala hazır olduğunun sinyallerini vermiyorsa da korkmanıza gerek yok. Uzmanlar bazı çocukların 30 aylık ya da daha büyük olana kadar hazır olamayabileceklerini de belirtiyorlar.

  Çocuğunuzun hazır olup olmadığını anlamak için aşağıdaki noktaları gözlemleyebilirsiniz:

  • Günde en azından 2 saat altı kuru kalıyorsa ya da öğle uykusundan altı kuru olarak uyanıyorsa,
  • Tuvalete çıkma zamanları düzenliyse,
  • Yüz ifadelerinden ya da söylediklerinden tuvaletini yapıp yapmadığını anlayabiliyorsanız,
  • Eğer tuvaleti geldiğinde tuvalete doğru yöneliyorsa,
  • Altı ıslandığında rahatsız olup değiştirilmesini istiyorsa,
  • Kendi kendine tuvaleti ya da oturağını kullanmak istiyorsa çocuğunuz artık tuvalet eğitimine hazır demektir.

  Çocuğunuzun tuvalet eğitiminde kullanacağınız kelimeleri eşinizle birlikte dikkatlice seçmelisiniz. Çocuğunuz anlayabileceği gibi basit ve kibar sözcükler seçerek bu işi kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca oturak ve farklı iç çamaşırları alarak da bu sürece yardımcı olabilirsiniz. Oturağı nasıl ve neden kullanması gerektiğini onun anlayabileceği bir dilde ona açıklamalısınız.

  Açıklamanızı yaptıktan sonra onu oturağına oturtarak ne beklentisi olabileceğini anlatmalısınız. Hatta çocukken sizin de kullanmış olduğunuzu söyleyerek banyoda bir deneme yapmayı önerebilirsiniz. Bezini çıkarmadan hatta gerekirse kıyafetleriyle oturağa oturtarak önce benimsemesini sağlayabilirsiniz. Alışması için ara ara denemeler yapabilirsiniz. Ayrıca bu aşamada hijyenin önemini hatta algılayabiliyorsa altını temizlemesinin önemini ve nasıl yapacağını da öğretebilirsiniz. Tuvaletten sonra mutlaka ellerini yıkaması gerektiğini de açıklayarak bu alışkanlığı da kazanmasını sağlamalısınız.

  Anne babalar çocuklarını gün içerisinde sık sık cesaretlendirerek oturaklarını kullanmalarını sağlamalıdırlar. İlk başarılı denemeden sonra çocuğunuza bir ödül bile verebilirsiniz. Bu mutlaka somut bir şey olmak zorunda da değildir, örneğin telefon açarak en sevdiği karhama bu güzel haberi iletmek bile onun için önemli olacaktır.

  Oturakla denemeler yaparken çocuğunuza oturağın önemini, nasıl kullanıldığını ve anne babanın kullandığı tuvalete ne kadar benzediğini açıklayabilirsiniz. Birkaç kere bu tür denemeler yaptıktan sonra çocuğunuz artık oturağı tanıyacak ve ne için kullanması gerektiğini anlamaya başlayacaktır.

  Tüm bu aşamaların sonunda çocuğunuzu yavaş yavaş üstünü çıkartarak gerçek amacına uygun bir şekilde oturağı kullanmaya başlayabilirsiniz ancak asla çocuğunuzun üzerinde bir baskı kurmamalı ve onu zorlamamalısınız. Sabırlı ve özverili bir süreçten sonra çocuğunuz yavaş yavaş tuvalet alışkanlığı kazanmaya başlayacaktır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi