Zamanı etkili kullanmazsak neler olur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Zamanı etkili kullanmazsak neler olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: zamanı etkili kullanmazsak neler olur
  zamanı etkili kullanmazsak neler olur hakkında bilgi

  Her şeyi en kısa zamanda en az çaba harcayarak halletmeye çalışmak, yaptığımız işten düşünme olayım tamamen çıkararak bu işi sadece bir dizi mekanik harekete dönüştürür. Böyle bir durumda, yaptıklarımızı neşeli ya da ilginç tutmak için hiçbir çaba yoktur ve hatta böyle aşırı dakika saymalarla o işten sadece düşünmeyi değil hayatı da çıkardığımız bile söylenebilir" diyor Alan Lakein ve devam ediyor: (Zaman, zaman yönetimi,zaman makinesi,)

  "İnsanların etrafında görmekten hoşlanmadığı üç tip insan vardır. Bunlar da:

  ® Her şeyi en küçük ayrıntısına kadar planlayan ve bunu yapmadan işe başlayamayan çok fazla organize kişiler.

  ® Yaptıklarım değerlendirmeye bile zaman bulamayacak kadar çok meşgul, sevimsiz, katı ama verimli, yanlış ağaca heyecanla tırmanan iş bitirici kişiler.

  ® Zamana bezdirici denecek kadar düşkün, imkansız bir zaman programım yerine getirmek için sürekli koşuşturan, birlikte çalışması da, yaşanması da zor saat kurdan."

  Aşırı zaman bağımlılığı, zamanda kopmalara, kırılmalara neden olur ve insanı bloke eder. L. Lavelle'nin, "Zamana en saf biçimde bilinçli olmak iç sıkıntısı verir; zihinden hiçbir şeyin geçmediği, hiçbir arzunun duyulmadığı bir anın bilincidir bu" ifadesi ile "Zamanın esiri olan, rahat çalışamaz" atasözünde anlatılmak istenen de budur. (Zaman, zaman yönetimi,zaman makinesi,)

  ZAMAN, ZAMAN YÖNETİMİ( ZAMAN BİLİNCİ )

  "Zaman bilinci", zamana etken bir şekilde yaklaşmaktadır. Bu yaklaşım; zamana bizi sürükleyen, kontrol edilmez, anlaşılmaz bir şekilde içinde bulunduğumuz bir ortam olarak değil, karşısında elimiz kolumuzun bağlı olduğu, bizi edilgenleştiren bir yaklaşım değil, etken bir yaklaşımdır. Zamanı değerlendirir veya boşa harcarız. Ama bunu biz yaparız. Yani boşa harcadığımız zamanı eğer istersek değerlendirmemiz de mümkündür. (Zaman, zaman yönetimi,zaman makinesi,)

  "Zaman bilinci" yaklaşımı kaderci bir yaklaşım değil, iradî bir yaklaşımdır. Zamanı yirmi dört saat kılan Külli İrade'dir. Bize belli bir ömür biçilmiştir, bu da kaderdir; fakat insan, yirmi dört saatin! nasıl kullanacağı, ömrünü nasıl değerlendireceği noktasında irade sahibidir.

  "Zaman bilinci" yaklaşımının amacı; yaptığımız işten düşünceyi, hayatı çıkarmak ve bizi mekanik bir şekilde çalıştırmak, çok organize, iş bitirici ve saat kurdu yapmak değildir. Çünkü çok fazla organize olmak da hiç organize olmamak kadar etkisizdir. Nasıl daha fazla çalışacağınım göstermek değildir; çünkü hepimizin verimli olarak çalışabildiği sürenin bir sınırı vardır. Daha fazla zaman kazandırmak da değildir; çünkü kimse bize sahip olduğumuzdan daha fazla zaman veremez. Hepimiz için gün yirmi dört saattir. Yoğunlaştıramadığımız, seyreltemediğimiz, tehir edemediğimiz için zamanı yönetmek de mümkün değildir. (Zaman, zaman yönetimi,zaman makinesi,)

  "Zaman bilinci" yaklaşımının amacı, zamanımızı en etkin bir şekilde kullanmamıza yardımcı olmaktır. Etki, var olan bütün olasılıkların arasında yapılacak en iyi işi seçip bunu da en iyi şekilde yapmaktır.

  Zamanın etkin kullanımı, büyük hedefleri olan ve bu hedeflere ulaşmak için uğraşan, hedefe ulaştıkça daha büyük hedefler belirleyen insanların sorunudur ve tıpkı araba kullanmak gibi öğrenilebilir.

  "Zaman bilinci" yaklaşımı, çok çalıştığı halde işlerini bitiremeyen, iş, aile ve sosyal çevresinde istediklerin! yapmaya zaman bulamayan, başta yöneticiler olmak üzere zaman baskısı hisseden herkesin yararlanması için hazırlanmıştır.

  "Zaman bilinci" yaklaşımı, yaşamımızdaki çok sayıdaki gereksiz uğraşlardan silkinmemizi sağlayacak, gerçek hedeflerimizi, amaçlarımızı belirlememize ve bunlara odaklanıp başarmamıza yardımcı olacaktır. Zamanımızı etkin kullanarak, hem işlerimizi daha az zaman harcayarak bitirmemize katkı sağlayacak, hem bize yeni yaşam amacımızı zenginleştirecek hedefler sunacak, hem de bu amaçlarımıza ulaştıracak zaman kazandıracaktır. (Zaman, zaman yönetimi,zaman makinesi,)

  "Zaman bilinci" yaklaşımı bize dengelenmiş bir yaşam biçimi sunacaktır. İyi dengelenmiş bir yaşam, insanların bütün koşullar altında vücut ve kalplerine, zihinlerine ve ruhlarına bakmalarım zorunlu kılar. Bu denge, onları daha ilgili, daha ilginç ve daha başarılı görevliler arasına yerleştirir.

  "Zaman bilinci" yaklaşımı verimliliğimizi artıracaktır; En basit ifadesiyle verimlilik, bir iş süreci sonunda elde edilen çıktıların, o iş için tüketilen girdilere oranım ifade eder. Aynı zamanda daha fazla iş yapılacak demektir. Yani eğer başarılı isek, aynı başarıyı daha az çalışarak elde edecek, kendimiz, ailemiz ve çevremiz için kullanabileceğimiz ilave zaman kazandıracak ya da aynı süre çalışarak daha fazla başarılı olacağız

  "Zaman bilinci" yaklaşımı bize, zamanı nasıl değerlendirdiğimizi görmeyi ve en etkili şekilde kullanmayı, işleri önem sırasına göre ele almayı ve önemsiz işleri bırakmayı, daha az çalışarak, hep yapmak istediğimiz şeyleri yapmayı ve hayattan çok daha fazla zevk almayı, daha etkin çalışarak kendimize, ailemize, arkadaşlarımıza ya da zamanımız olmadığı için sürekli ertelediğiniz rüyalarımıza daha fazla zaman ayırmayı, zamanı akılcı kullanarak daha verimli sonuçlar elde etmeyi, zamanımızı daha fazla kontrol etmeyi, kontrol edemediğimiz zamanı daha verimli kılmayı, olayları kontrol etmeyi, kendimizi güvenli, mutlu, sevinçli ve güçlü hissetmeyi, hayatımızı kontrol ederek dinginlik, denge ve uyuma ulaşmayı, zamanı kendimize bir düşman olarak değil de bir dost olarak görmeyi, iç ve dış sınırlamalarımızdan kurtulmayı, daha fazla özgür olmayı, zamanın kölesi değil efendisi olmayı öğretecektir. (Zaman, zaman yönetimi,zaman makinesi,)

  Eğer zamanı bilinçli kullanırsak; planlama, okuma, iletişim, dinlenme ve düşünmeye, yeni fikirler ve projeler üretmeye, yeni beceriler kazanmaya ve ilgi alanım geliştirmeye, daha yaratıcı olmaya, kendine, işine, eşine, çocuklarına, çevrene, müziğe, sinemaya, kitap okumaya ve sosyal aktiviteye daha çok zaman ayıracağız.

  Zamanı bilinçli kullanmayı öğrenince, işlerimizde daha başarılı olacağız. Başkalarına daha çok yardım imkanı bulacağız. Fazla iş yükünden ve stresten kurtulacağız. Daha dengeli bir hayatın zevkim tadacağız. İsimiz dışındaki faaliyetlerin istediğimiz kadarında yer almaya imkan bulacağız, îşimizin esiri olmaktan kurtulacağız. Kendimizi daha rahat hissedeceğiz. Sağlığımız olumlu olarak etkilenecek, kendimize güvenimiz artacak, rahatlayabileceğiz. Gerçek potansiyelimizin sınırlarını öğrenip geliştirebileceğiz.

  Eğer zamanı bilinçli kullanmazsak, yaşam dengemiz bozulur, asıl yapmamız gereken işlere daha az zaman ayırırız. Sağlığımız bozulur. Sağlık sorunlarının çoğu stresten, stresin çoğu da zaman sıkışıklığından kaynaklanmaktadır. Verimli olamayız. Zamanı verimli kullanmamak suçluluk hissi doğurur. Suçluluk hissi de insanın hayattan zevk almaşım engeller. Düşünmeye ve planlamaya zaman ayıramayız. İşlerimizi zamanında yetiştiremeyiz. Günlük acil işlerle uğraşıp, uzun vadeli önemli işleri ihmal ederiz. Meselelere yüzeysel yaklaşır, özüne memeyiz. Kendimize, ailemize ve çevremize zaman ayıramayız. Yani gün boyu, hatta ömür boyu koşturur, hiçbir önemli işi yapamayız. Terfi edemediğimiz gibi makamımızdan, sosyal çevremizden, hatta hayatımızdan oluruz. Telaşla merdiveni tırmanır, zirveye ulaşırız. Bir de bakarız ki merdiven yanlış duvara dayanmış, sağlığımız kaybolmuş, yuvamız dağılmış. (Zaman, zaman yönetimi,zaman makinesi,)

  Zaman, bir daha geri gelmemek üzere akıp giden bir fırsattır. Şans, firsatlara hazırlıklı yakalanmaktır. Fırsatlar da kendilerini bekleyenlere gitmez, hazır olanlar tarafindan kapılırlar. Unutmayın! İnsanın kendisine ve ailesine biraz daha fazla zaman ayırabilmesi, kendisine ve ailesine verebileceği en güzel ve en değerli hediyedir. İnsanları doğru dürüst bir hayat yaşamaktan alıkoyan şey zaman yokluğu değil, zaman israfıdır. İnsanın mutluluğu, zamanı iyi değerlendirmesiyle; felaketi ise, zamanın kıymetim bilmeyip israf etmesiyle olacaktır.

  ZAMAN, ZAMAN YÖNETİMİ( ZAMAN YÜKSEK KALİTEDE KULLANMAK)

  Yönetim fonksiyonlarına ayırdığımız zamanın farkında olmalıyız. Bu farkındalık iki ayrı konuyu kapsar:

  Birincisi, faaliyetlerimiz uzun ve kısa vadeli hedeflerimize ne ölçüde hizmet ediyor? Yani önemli işlerle mi uğraşıyoruz?

  İkincisi, zamanı nasıl değerlendiriyoruz? Zamanı kullanma konusunda etkili miyiz?

  Genel yaklaşım, önemli işler yanında belki onlardan daha fazla önemsiz işlerle uğraşılmakta, zamanın etkin kullanımı konusunda ise herkesin kendince geliştirdiği bir sistem bulunmaktadır.

  Hepimizin zamana yaklaşımı farklıdır. İş ve sosyal hayatımızdaki başarı ya da başarısızlıklarımız ile zamana yaklaşımımız arasında yakın ilgi vardır.

  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yöneticiler, iş ve sosyal yaşam arasında zamanı bölüştürürlerken dengeli davranamamaktadırlar. Bunun bir sonucu olarak, ya yüksek kariyer, iş başarısı ve düşük sosyal hayat ya da çok başarılı bir sosyal hayat fakat daha düşük bir iş başarısı ve kariyer elde etmektedirler. Bazen de dengeli fakat daha vasat bir sosyal ve iş hayatı başarısı sağlayabilmektedirler.

  "Yüksek yaşam düzeyi" programı:

  Öncelikle, "zaman bilinci" yaklaşımıyla faaliyetleri gözden geçirerek, önem ve öncelik sırasına koymayı, zamanımızı önemli işlere ayırmayı, önemsiz işler için harcadığımız zamanın tamamım ya da büyük kısmım kurtararak zaman tuzaklarının neden olduğu zaman israfım önlemeyi, Önemli işler için harcadığımız zamanı, zaman kullanma teknikleri yardımıyla daha etkin kullanmayı, aynı işi daha kısa sürede yaparak zaman tasarrufu sağlamayı,

  İsraf önlenerek ve tasarruf edilerek kazanılan zamanı, ya yaşamımızın ihmal ettiğimiz, geliştirmek istediğimiz yanma yönlendirerek, ya da iş ve sosyal hayat başarı çıtamızı yükseltmek için kullanarak, daha üst bir yaşam standardı ve başarısı sağlamayı,

  Bunu yaparken zamana dostça yaklaşarak onunla didişmek yerine geçinmeyi, ayağımıza bağ olması yerine, bizim için çalışmasını sağlamayı, amaçlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi