Proteinlerin temel yapı birimi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Proteinlerin temel yapı birimi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Proteinlerin temel yapı birimi nedir

 2. 2
  selam2
  Yeni Üye

  Cevap: Çekirdek içindeki DNA ve RNA moleküllerine kısaca nükleit asit denir. Nükleit asitler bir canlının yaşamını sürdürmesi için şart olan moleküllerdir. Çünkü hücre içindeki tüm hayatsal faaliyetler için nükleik asitlere ihtiyaç vardır. Nükleit asitler nükleotitlerden oluşmuştur.

  protein yapi birimi.gif

  DNA

  Organik bazlar: Adenin(A), Guanin(G), Timin(T), Sitozin(C) ve Urasildir(U).
  Şekerler: Beş karbonlu şekerler olup, Riboz ve Deoksiriboz şekerleridir. Nükleotitler taşıdıkları bazlara göre aşağıdaki gibi isimlendirilirler:

  Guanin taşıyorsa: Guanin nükleotit
  Adenin taşıyorsa: Adenin nükleotit
  Timin taşıyorsa: Timin nükleotit(Sadece DNA’da bulunur)
  Sitozin taşıyorsa: Sitozin nükleotit
  Urasil taşıyorsa: Urasil nükleotit(Sadece RNA’da bulunur)

  Nükleotitler taşıdığı şekere göre de isimlendirilebilir. Deoksiriboz şekeri bulunduran nükleotitlere deoksiriboznükleotitler, riboz şekeri taşıyanlarada riboznükleotitleri denir.

  DNA Nedir?
  DNA çekirdekte bulunan ve taşıdığı genler sayesinde hücredeki hayatsal faaliyetleri yönetir. Yapısında Adenin, Guanin, Timin ve Sitozin bulundurur. Yapısında taşıdığı şeker ise Deoksiribozdur. En önemli özelliği kendini kopyalayabilmesidir. Sarmal iki nükleotit dizisinden oluşmuştur. Bu nedenle A=T ve C=G olur. DNA’nın iki ipliği biribirine hidrojen bağlarla bağlanır. Bir iplikteki Adenin diğer iplikteki Timin ile birleşir. Guanin ise diğer iplikteki Sitozin ile birleşir. A ile T birleşirken 2, C ile G birleşirken 3 hidrojen bağı oluşur.

  RNA Nedir?
  Çekirdek ve sitoplazmada bulunur. DNA’nın yönetimindeki protein sen¤¤¤inde önemli görev yapar. Yapısında riboz şekeri ile beraber Adenin
  Urasil, Sitozin ve Guanin bulunur. DNA üzerinden sen¤¤¤lenir. Sarmal bir nükleotit dizisinden oluşur. Bu nedenle Adenin Urasile ve Guanin Sitozine eşit değildir.  Elçi RNA(mRNA): Kromozom üzerindeki genlerde 20 değişik amino asidin nasıl dizilerek protein yapılacağını şifreler halinde yazar ve bunları ribozoma götürerek protein yapılmasını sağlar.
  Taşıyıcı RNA(tRNA): Elçi RNA’daki şifrelere uygun amino asitleri ribozomlara götürür.
  Ribozomal RNA(rRNA): Proteinlerle beraber Ribozomu yapar.

  DNA temel yapı birimi nedir?
  DNA nın temel yapı birimi organik bazlar(Adenin-Timin-Guanin-Sitozin) 5 karbonlu deoksiriboz şekeri ve fosfattan meydana gelmiştir.Sarmal bir merdiven olan DNA ortada organik bazlar( Adenin -Timin)veya(Guanin-Sitozin) şeklinde kenarlarında 5 karbolı şeker ve fosfat ile bağlanmıştır.

  Bülent Dilekoğlu

  Fen ve Teknoloji Öğretmeni

  İSTİKLAL İ.Ö.O/SAMSUN

  Kaynak:http://www.solizm.com/ 3. 3
  Ziyaretçi
  Bu konuya çok güzel açıklamalar getirerek açıklamalarda bulunmuşsunuz çok sağolun+ Yorum Gönder
proteinlerin temel yapı birimi nedir,  proteinlerin yapı birimi nedir,  proteinlerin temel yapı birimi,  proteinlerin yapı birimi,  protein temel yapı birimi nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi