İnsan vücudunda iç organların yerleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsan vücudunda iç organların yerleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsan vücudunda iç organların yerleri

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: insan vücudunda iç organların bulundukları yerler

  Kalp
  İçi boş, kas yapısında bir organ olan kalp göğüs boşluğu içinde her iki akciğer arasında büyük bir alanı kaplar. Etrafı, perikard adı verilen bir zar ile sarılıdır. Kalp, iki akciğer arasında tepesi aşağıda tabanı yukarıda bir koni gibidir. Üçte biri orta çizginin sağında, üçte ikisi sol yanındadır. Genel olarak sternum ( iman tahtası ) arkasında eğik olarak durur. Ekseni, yukarıdan aşağıya, arkadan öne ve sağdan sola doğrudur.

  Karaciğer
  Diyaframın hemen altında, sağ tarafta, yaklaşık olarak 2 kilogram ağırlığında koyu kırmızı renkte yumuşak bir organdır.

  Akciğer
  Göğüs boşluğu içinde bulunan ve solunuma yarayan organ. Göğüs boşluğunun sağ ve sol yanlarında bulunan iki ayrı parçadan meydana gelmiştir.

  Dalak
  Karın boşluğunun solunda, midenin arka tarafında bulunan dalak; eskimiş kırmızı kan hücrelerini yok eder, gerektiği zaman da yeni kırmızı kan hücreleri imal eder.

  İnce Bağırsak
  İnce bağırsak karın boşluğunda mide ile kalın bağırsak arasında bulunur.

  Kalın Bağırsak (kolon)
  İnce bağırsak ile anüs arasındaki bulunur. Toplam uzunluğu 1.5 metre olup, sindirim sisteminin beşte birini oluşturur.

  Mide
  Karın bölgesinin sol tarafında, kaburga kemiklerinin arkasında ve diyaframın altında, oyuk ve torba biçiminde olan bir organdır. Boş mide yaklaşık 15 - 20 santim uzunluğunda, 7,5 - 10 santim genişliğindedir.

  Böbrek
  Böbreklerimiz omurganın her iki yanında ve karın organlarının arkasında yer alır Bir böbreğin uzunluğu 11-12 cm, genişliği 5-7 cm ve kalınlığı 2,5-3 cm dir Böbreklerimiz vücudun en iyi kanlanan organlarındandır

  Pankreas

  Karın boşluğunun üst tarafında ve bel omurlarının ön kısmında yerleşik bir organdır. Salgılarıyla sindirim fonksiyonuna yardımcı olur ve kan şekerini düzenler.

  Apandis
  İnsanlarda, kalın barsağın bir çıkıntısı olan körbarsağın alt bölümüne tutunmuş, serbest olan öbür ucu çıkmaz halinde sonlanan solucan şeklinde bir barsak çıkıntısı. Bu çıkıntının uzunluğu, 7-12 cm. dir.Görevi bademciklerin ve lenf düğümlerinin görevine benzer; kalınbağırsakta bulunan mikropları yok ederek hastalık yapmalarını önlemeğe çalışır.

  Safra kesesi
  Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karacigerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organ.

  Anüs (makat)
  Sindirim kanalının bitiş kısmı. Dışkılar boşaltım sırasında anüsten geçerek vücuttan atılırlar.

  Onikiparmak Bağırsağı
  Onikiparmak bağırsağı midenin hemen ötesinde 5 - 10 santim kadar uzayan incebağırsağın bir kısmıdır. C harfi görünümündedir.+ Yorum Gönder
mide ne tarafta,  iç organların yerleri,  organların yerleri,  iç organların yeri,  insan iç organlarının yerleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi