Kuşlarda Üreme Nasıl Olur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kuşlarda Üreme Nasıl Olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: kuşlarda üreme hakkında bilgi

  Kuşlar yumurtayla ürer; genellikle bir yuvaya bırakılan yumurtaların sayısı tür-den türe değişir (1-20 arasında, hatta da-ha çok). Embriyonun normal gelişmesi için yumurtanın belli bir sıcaklıkta bulun-ması gerekir. Bazı ender istisnalar dışın-da (iriayaklıgiller) bu sıcaklık kuluçkaya ya-tılarak elde edilir; kuluçkaya çoğu zaman dişi, bazen hem dişi hem erkek, bazen de yalnızca erkek kuş yatar, kuluçkaya yatan kuşun karnında genellikle kuluçka levha-ları gelişir; bu levhaların sıcaklığı derinin geri Kalan bölümünden daha yüksetiır.

  Kuluçkaya yatma süresi, yumurtanın bo-yuyla orantılı olarak 12 günle (bazı ötücü- kuşlar ve ağaçkakanlar) 80 gün (kivi) ara-sında değişir. Yavruların yumurtadan çık-tıktan sıradaki gelişmişlik düzeyi öbekten öbeğe çok değişir; bazıları tüysüz ve kör-dür, uzun süre (bazı ötücü kuşlarda 13 gün, kondorda 6 ay) yuvada kalırlar ve bunlara yuva sever kuşlar denir; yuva sevmez kuşların bedeniyse, yumurtadan çık-tıktan sırada ince tüylerle kaplıdır ve bu yavrular kısa süre sonra erişkinlerin ardın-dan gidebilirler.

  Üreme olayı bazı ikincil et-kinliklerle birlikte görülür: bir yuva yerinin belirlenmesi (erkek burasını başka türdeş-lerine karşı savunur), çiftleşme gösterileri (ormantavukları ve cennetkuşları gibi ba-zı kuşlarda çok görkemlidir) ve şarkı (yu-vanın bulunduğu yerin bir sahibi bulunduğunu ve onun kimliğini belirtir). 3. 3
  Ziyaretçi
  çook isime yaradı tesekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  aynen :D kardeş

 5. 5
  Ziyaretçi
  Çok işime yaradı teşekkürler

 6. 6
  Ziyaretçi
  saol kardeş işime yaradı

 7. 7
  Ziyaretçi
  abi ic gelisimmi dıs dollenmemi ne

 8. 8
  Ziyaretçi
  Oh be sonunda buldum cook teşekkür ederim

 9. 9
  Ziyaretçi
  Çok saol işime yaradı hoca 5 yıldız verdi 6. sınıfa gidiyorum

 10. 10
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
kuşlarda üreme,  kuslarda ureme,  kuşların üremesi,  kuşlarda üreme nasıl olur,  kuslarda üreme
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi