Teknolojinin tarihi gelişiminin ekonomi alanına etkileri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Teknolojinin tarihi gelişiminin ekonomi alanına etkileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Teknolojinin tarihi gelişiminin ekonomi alanına etkileri

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: teknolojinin tarihi gelişiminin ekonomi alanına etkisi

  •1970′lerde dünya kapitalizminin içine girdiği krizde, ekonomik ortamın oluşturduğu belirsizlik, özellikle teknolojik değişim karşısında hem firmalar hem de hükümetler açısından doğru değerlendirmeler yapılıp, doğru politikalar ve stratejiler saptamayı çok önemli kılıyordu.
  •Dünya ekonomisinde kriz sonrası ortaya çıkan tüm bu gelişmeler rekabetin koşullarını da değiştirdi ve Batılı ülkelerin sanayilerini bir yeniden yapılanmaya zorladı. 1970′lerden bu yana, dünya pazarlarında dalgalanan ve sürekli değişen talebe karşı esneklik kazanma çabası içinde üretim süreçlerinde teknolojik bir dönüşüm gerçekleştiriliyor.
  •Üretim süreçlerinde ortaya çıkan bu teknolojik dönüşümün doğası, yönü, nedenleri ve sonuçları üzerine farklı alanlarda yapılan çeşitli çalışmalar, bu dönüşümün çok farklı yanlarını ön plana çıkarıyor.
  •Bu çalışmaların hemen tümünün vurguladıkları nokta, ürün geliştirmenin ve yeni teknolojilerin yaygın kullanımının ülkelerin ekonomik büyüme süreçleri üzerinde çok önemli rolleri olduğudur.
  •Genellikle gelişmiş ülkelerde yapılan bu çalışmalarda ulaşılan teknolojik yeniliklerin ekonomik büyümenin itici gücü olduğu sonucu kabul görmüştür.
  •Son dönemlerde uluslararası ticaret alanında yürütülen teorik ve ampirik çalışmalarda da, ülkelerin rekabet gücü kazanmasında teknolojinin önemi vurgulanıyor. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok tesekkur ederım. Cok yararlı oldu.+ Yorum Gönder
teknolojinin tarihi gelişiminin ekonomi alanına etkileri,  teknolojinin ekonomi alanına etkileri,  teknolojinin gelişiminin ekonomiye etkisi,  ekonomi alanına etkileri,  teknolojinin tarihi gelişiminin ekonomiye etkileri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi