Ankara neleriyle ünlüdür

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ankara neleriyle ünlüdür ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: ankara neleriyle ünlüdür

  Ankara Şehrinin Neleri Meşhur?


  Ankara İlinin Neleri Ünlü?

  -Ankara Kalesi: Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte Romalılar, Bizanslılarhakimiyetinde kalan kale, 1073 yılında Selçukluların eline geçmiştir. 1101 yılında Haçlılarca ele geçirilen kale 1227 yılında tekrar Selçukluların hakimiyetine girmiştir. Selçuklular döneminde onarılan ve eklemeler yapılan kale Osmanlı döneminde 1832′de Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa tarafından onarımdan geçirilmiştir.

  -Tiftik Keçisi: 13. yüzyılda Orta Asya’dan Anadolu’ya göçen Türkler tarafından, Hazar Denizi’nin doğusundan getirilmiştir.[3] İç Anadolu’nun iklim özelliklerine adapte olmuş ve zamanla Ankara’ya özgü bir hayvan olmuştur.

  -Anıtkabir: Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara Anıttepe’de bulunan anıt mezarıdır.


  -Hacı Bayram Veli Türbesi: Hacı Bektaş-i Veli Hazretlerinin yoldaşı Türk mutasavvıf ve şair. Türbesi, Ankara’da Hacı Bayram Câmii’nin bitişiğinde bulunmaktadır.

  -August Tapınağı

  -Roma Hamamı: Ulus Meydanı’ndan Yıldırım Beyazit Meydanına uzanan Çankırı Caddesi üzerinde yer alır, 3. yüzyılda Septimius Severus’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepiosadına yapılmıştır

  -Gordion: Bir rivayete göre ilk Frig Kralı Gordios, krallığa çıkışı sırasında sabanını, boyunduruğuna bir kördüğüm atarak bağlamıştır. Şehrin, Gordion adını, krala izafeten aldığı sanılmaktadır. Fakat o zamana ait Doğu belgelerinde bu kralın adından hiç bahsedilmemektedir.

  -Atakule: Atakule Alışveriş Merkezi’ne anıtsal nitelik kazandıran 125 metrelik kule, döner platformu ile Türkiye’de bir benzerinin bulunmayışı sebebiyle yapıyı kentin simgesi haline getirmektedir.

  -Karum İş Merkezi

  -Kızılcahamam-Ayaş Kaplıcaları

  -Beypazarı Evleri+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi