Milli ekonomi ilkesi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Milli ekonomi ilkesi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Milli ekonomi ilkesi nedir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: milli ekonomi ilkesi nedir

  milli ekonomi ilkesi nedir hakkında bilgi  atatürk zamanında izmir iktisat kongresi nde kabul edilmiştir. bu ilke kendi imkanlarımızla öz kaynaklarımızı değerlendirmeyi, büyük devletlerin yardımını almadan kalkınmayı öngörüyordu. bu görüş doğrultusunda kabul edilen milli ekonomi ilkesi yle beraber devlet, ekonomik alanda görevlerini yerine getirmeye başlamıştır.


  2. savaş sonrası ülke ekonomilerinde görülen tipik bir özelliği yansıtmıştır: bağımsızlığını kazanan ülke ekonomik açıdan da bağımsız olmalıdır -öyle ki, siyasi bağımsızlık ancak iktisadi bağımsızlıkla mümkündür-, bu nedenle, genelde, misal, ithal ikameci sanayi stratejisi'nde olduğu gibi, dışa açılmaktan çok, yerli üretimi teşvik edip -ve hatta bebek sanayi'ler kurup- önce ülke içi kalkınma, daha sonrasında dışa açılma gerçekleştirilmelidir, denilmektedir.

  her ne kadar atatürk döneminde başarıyla içe dönük politikalar uygulansa da, ekonomi modelleri genelde uzun dönemli düşünülmelidir, haliyle de zaman içerisinde etkisini kaybetmiş, devlet müdahalesine ilişkin bazı sorunlar ve bazı sektörlere karşı yanlılıklar başka politikalara yönelmeyi mecbur kılmıştır, belki de liberal politikalar da bu başarısızlıklardan güç bulup, günümüz toplumlarında egemenliğini ilan etmiştir.+ Yorum Gönder
milli ekonomi nedir kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi