Ölçülülük ilkesi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ölçülülük ilkesi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ölçülülük ilkesi nedir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: ölçülülük ilkesi nedir

  ölçülülük ilkesi ilgili bilgi


  1.temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasında uygulanması gereken temel ilkelerden biridir. kısaca bu ilke yasal düzenlemede sınırlama aracının sınırlama amacına elverişli olmasını, sınırlama aracıyla amacı arasındaki oranın ölçüsüz olmaması olarak tanımlanabilir. anayasa'nın 13. maddesinde şu şekilde düzenleme altına alınmıştır:
  "temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. bu sınırlamalar, anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve laik cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz."

  bu ilke hukukun hemen hemen her alanında karşımıza çıkmaktadır. özellikle polis vazife ve salahiyet kanunu'nda polisin yasayla kendine yüklenilen görevlerini yerine getirirken ve silah kullanırken bu ilkeye uymak durumundadır. polis tarafından orantısız güç kullanımı bu ilkenin ihlali olarak kabul edilir.

  nitekim temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasında en az yasa koyucular kadar uygulayıcılar tarafından da bu ilke dikkate alınmalıdır.+ Yorum Gönder
ölcülülük nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi