Çocuğun kırkı nasıl çıkarılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çocuğun kırkı nasıl çıkarılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: çocuğun kırkı nasıl çıkarılır

  çocuğun kırkı nasıl çıkarılır hakkında bilgi


  Bebeği olan annelerin heyecanla beklediği gün, bebeğin 40. gününü doldurduğu gündür. Halk arasında kırk çıkarma, kırkı uçurmak ya da kırkı çıkartmak olarak bilinen bebeğin 40. günü yapılacak bazı şeyler vardır. 40 günlük bebek için öncelikle bebeğin kırkının çıktığı gün güzelce yıkanır.

  Bebeği kırklama için yıkama suyuna 40 adet fasulye ya da küçük taş atılır. Her fasulye veya taş için ihlas suresi okunur, üflenir.
  Aynı gün bebeğin annesinin de yıkanması uygun olur.
  Yıkanma bittiğinde bebeğe en güzel giysileri giydirilir.

  Güzelce giydirilen bebek misafirliğe gidilir. Gidilicek evin veya evlerin yüksekte olması ve maddi durumunun iyi olması tercih edilir. Bununla ilgili inanışlar vardır.

  Misafirlik evinin sahibi bebeğin ilk misafirliği olacağından minik konuk için hazırlıklar yapar.

  Adettendir, 40’ı çıkan bebek yakın bir akraba, ahbap, komşu veya arkadaşa götürülür. Bebeğin kırkını uçurmak için götürülecek evin mümkünse yüksek katlı ve ev sahibinin zengin olması önemlidir. Kırkı çıkan bebeği ve annesini misafir edecek olan ev sahibi de bu küçük yavrunun ilk misafirliği olduğundan onun için çeşitli ikramlarda bulunur. Bebek ve annesi evden ayrılmak üzereyken de evsahibi bebeğin giysisine veya kundağına bir miktar para sıkıştırır. Adetlere göre evsahibi parayı koyduğu sırada “Evime fareler girmesin” demelidir. Ayrıca bebeğin boynuna un serpilip, yumurta ve şeker de konulur. Burada amaç bebeğin bereket getirmesidir. Ayrıca çocuğun yumurta gibi gürbüz olması, şeker gibi tatlı dilli, güler yüzlü olması istenir. Bu sırada bereket duası okunması ve bebeğin burnuna nazarlık denilip kömür lekesi sürülmesi de bebeği nazarlara karşı koruması için alınacak tedbirdir. Bazı yörelerde kırkı çıkan bebek için mevlit de okutulur. Bebeğin kırkını uçurmak için yapılan farklı adetler de vardır. Bu adetler yöreden yöreye değişmektedir. Ancak en çok uygulanan yöntemler, yukarıda anlatıldığı gibidir.+ Yorum Gönder
alevilerde bebeğin kırkı nasıl çıkarılır,  bebek kırkı nasıl çıkarılır,  bebeğin 40ı nasıl çıkarılır,  alevilerde bebegin kirki nasil cikarilir,  bebeğin kırkı nasıl çıkarılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi