Kömür nasıl çıkarılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kömür nasıl çıkarılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Kömür madenlerinin yer yüzeyine çıkmış olanları bulunmakla birlikte, yataklarınçoğunluğu yeraltındadır. Damarlar ulaşılamayacak kadar derinde olabilir. Bu durumda kömür çıkarmak için yeraltından tüneller kazılır. Madende çalışanlar ve makineler bu tüneller yoluyla yatağa girip çıkarlar.

  Elde edilen kömür de bu tünellerden yüzeye ulaştırılır.Kömür madenleri çeşitli tehlikelerle karşı karşıyadır. Bu tehlikelerin başında seller gelir. Ancak geliştirilen pompalama sistemiyle maden ocaklarının kuru kalması sağlanmaktadır. Tavanların da çökmelere karşı devamlı desteklenmesi gerekir. Sondaj sırasında ortaya çıkan kömür tozu çeşitli akciğer hastalıklarına yol açmaktadır. Bunu önlemek için maden işçileri çalışırken maske kullanırlar. Ayrıca maden ocaklarına havalandırma sistemleri kurularak bu hastalıklar önlenmeye çalışılmaktadır.

  Kömür tabakalarının kesilmesi sırasında ortaya çıkan metan gazı nedeniyle kömür madenlerinde yangın ve patlama tehlikesi de vardır. Bu yüzden maden ocaklarının mumla aydınlatıldığı devirlerde sık sık yangın ve patlamalar olurdu, günümüzde madenler elektrik lambalarıyla aydınlatılmaktadır. Ancak yine kayalara çarpan makinelerin çıkardığı kıvılcımlar zaman zaman tehlikeli olabilmektedir.

  Bugün maden ocaklarındaki makineleşme oldukça gelişkindir, kömürün kesilmesi, çıkarılması, ayrıştırılması ve taşınması için ayrı ayrı makineler kullanılmakta ve böylece az işçiyle kısa sürede daha fazla miktarda kömür çıkarılabilmektedir.
+ Yorum Gönder
kömür nasıl çıkarılır,  komur nasil cikarilir,  kömür madeni nasıl çıkarılır,  kömür nasıl çıkarılır kısaca,  kömürün çıkarılması
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi