Lupus nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Lupus nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Lupus nedir hakkında


  Sistemik lupus eritematozus veya sle, olarak da adlandırılan Lupus, bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalıktır. Normalde bağışıklık sistemi tarafından mikropların neden olduğu enfeksiyonlar savaşır. Vücudunuzun korumak yerine, bağışıklık sistemi vücudun sağlıklı hücrelere saldıran hata yapar. Lupus, eklemler, cilt, böbrek, kalp, akciğer, kan damarları ve beyin gibi vücudun hemen her parçası etkileyebilir. Vücudun hangi bölümü etkilenecek bilmek hiçbir şekilde. Çoğu insan için lupus sadece birkaç parça vücudunuzun etkileyen hafif bir hastalık olsa ve bazı hastalarda iç organ sorunları (kalp ve akciğer benzeri) alamadım ama cilt ve eklem sorunları var mı. Normalde, lupus, yavaş yavaş gelip belirtiler ile geliştirir. Bazıları için ciddi ve hatta yaşamı tehdit eden sorunlara neden olabilir. Hatta iyi bakım ve yönetimi ve hasta ve onu sağlık kuruluşu arasında güçlü bir ortaklık ile kendi organları zarar hastalıkları olan hastalar için prognoz iyidir.

  Lupus 1.4 milyon kişi Amerika Birleşik Devletleri'nde etkiler. Lupus 9 dışarı-in 10 kişiler kadınlar vardır. Lupus 3 kat daha fazla siyah beyaz kadınlarda görülmektedir. Ayrıca İspanyol/Latina, Asya ve Amerika yerli kökenli kadınlarda daha yaygın. Siyah ve Hispanik/Latina kadınların diğer kadınların daha önceki yaşta belirtiler geliştirmek eğilimindedir. Afrikalı Amerikalılar özellikle ile onların böbrekler daha ciddi organ sorunları var. Her kişi ile lupus hafif şiddetli için aralığı ve gelebilir ve zamanla git biraz farklı belirtiler vardır. Birçok kişi ile lupus (isiga duyarlilik denir) güneş ışığına duyarlı olduğundan, cilt döküntüleri, genellikle ilk geliştirmek veya güneşe maruz sonra daha da kötüye.

  Lupus gibi otoimmün bir bozukluk içinde bağışıklık sistemi yabancı maddeler ve kendi hücre ve dokuların arasındaki farkı söyleyemem. Bağışıklık sistemi daha sonra bu antikorlar yapar, basitçe koymak, vücut kendini saldırmak. Bu enflamasyon, ağrı ve çeşitli organlarda hasara neden olur.

  Bazen insanlar ile lupus "mercek parlaması." deneyim Bazı belirtiler görünmesi için kısa bir süre sonra ortadan kaldırılmasıdır. Lupus için ilaç almak bile, var kere ne zaman belirtiler daha kötü hale bulabilirsiniz. Mercek Parlaması geliyor tanımak için öğrenme ile başa çıkmak için gereken adımları yardımcı olabilir. Birçok kişi çok yorgun hissediyorum veya ağrı, bir döküntü, ateş, mide rahatsızlık, baş ağrısı veya baş dönmesi hemen önce bir parlama sahip.

  Orada kimse lupus teşhis için test ve aylar veya yıllar Tanı yapmak için sürebilir. Lupus için hiçbir tedavisi ancak ilaç ve yaşam tarzı değişiklikleri denetlemek yardımcı olabilir.

  Olarak da bilinir: Diskoid lupus, sle, Subakut Kutanöz lupus Sistemik lupus eritematozus

  Ne nedenleri Lupus?

  Lupus nedeni bilinmemektedir. Orada tek bir neden ama hastalık neden için birlikte çalışan genetik, çevresel ve muhtemelen hormonal faktörlerin birleşimi olasıdır. Lupus bulaşıcı değildir-birinden y
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi