Zararlı alışkanlıklar ile ilgili kısa yazılar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Zararlı alışkanlıklar ile ilgili kısa yazılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Zararlı alışkanlıklar ile ilgili kısa yazılar

 2. 2
  Mahmut
  Özel Üye

  Cevap: Sigara: Tütün bitkisinin işlenerek nikotin gibi keyif verici ve bağımlılık yapan maddelerle karıştırılmasıyla oluşur. Bu maddeler insanda sürekli sigara içme alışkanlığı kazandırır ve uzun dönemde sigaraya bağlı pek çok hastalığa neden olur. İnsanlar sigarayı içmese bile sigara içenlerin dumanlarından doğrudan etkilenirse pasif içici haline gelirler. Pasif içiciler, sigara tiryakileri kadar akciğer kanseri riskiyle karşı karşıyadır.

  Alkol: İçinde pek çok fermente kimyasal madde bulunur. Bu maddelerin sürekli tüketimi karaciğer rahatsızlıklarına yol açar. İçinde bulunan maddeler sanayide temizlik ve dezenfekte maddeleri olarak kullanıldığı için insan vücuduna oldukça zararlıdır.

  Uyuşurucu Maddeler: Keyif verici ve bağımlılık yapan maddelerdir. Küçük dozlarda alınmaya başlasa da vücutta bağımlılık yapan çok sayıda madde içerdiği için zamanla daha çok alınma ihtiyacı duyulur. Belli bir süre sonra aşırı doz öldürücü etkisini gösterir ve insan hayatının sonunu getirir.
  Keyif verici ve uyuşturucu özellikteki maddelerin vazgeçilmeyecek derecede kullanımına bağımlılık denir.
  Sağlığa zararlı maddelerin tutkunluğu anlamına gelir. Fiziksel ve psikolojik olmak üzere ikiye ayrılır.

  Fiziksel Bağımlılık: Beden sağlığına zarar veren maddelerin vücuda sürekli alınmasına fiziksel bağımlılık denir. Fiziksel bağımlılık yaratan maddelerin kullanımının bırakılması sonucu vücutta kriz düzeyinde yoksunluk meydana gelir.

  Ruhsal Bağımlılık: Psikolojik bağımlılık anlamına gelir. Zararlı maddelerin kullanım amacı kişiye keyif verme ve uyuşturma olursa bu durum psikolojik bağımlılığa girer. Bu durum, kişinin bu maddeleri sürekli artan dozlarda almasına ve ileride ölmesine neden olur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi