Fiziksel ve kimyasal değişikliklerde maddelerin hangi özellikleri değişmektedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Fiziksel ve kimyasal değişikliklerde maddelerin hangi özellikleri değişmektedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Fiziksel ve kimyasal değişikliklerde maddelerin hangi özellikleri değişmektedir

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: fiziksel değşimde maddein şekli değişir,ama kimyasal değişimde maddenin rengi,boyu,değişir yani madde değişir 3. 3
  Forumacil
  Özel Üye
  fiziksel ve kimyasal değişikliklerde maddelerin hangi özellikleri değişmektedir

  fiziksel ve kimyasal değişikliklerde maddelerin hangi özellikleri değişmektedir hakkında bilgi


  Fiziksel değişim, maddelerin yapısı değişmeden sadece dış görünüşünde meydana gelen değişimlere verilen isimdir. Fiziksel değişmeler sonucunda yeni maddeler oluşmaz. Sadece maddenin renk, şekil, büyüklük gibi özellikleri değişir. Diğer bir ifadeyle fiziksel değişim sonucunda maddenin kimliği değişmez.

  Kağıdın yırtılması, kalemin kırılması, suyun buza dönüşmesi, çözünme olayı gibi değişiklikler fiziksel değişime örnektir. Fiziksel değişimin geri dönüşümü vardır. Tüm hal değişimleri fizikseldir. Ayrıca fiziksel değişime örnek verilmek istenirse odundan talaş yapılması ya da kumaşın kesilmesi örnek verilebilir.
  -----------------------
  Bütün maddeler atom veya molekül dediğimiz küçük taneciklerden oluşur. Maddelerin atom veya molekül yapılarıyla ilgili özelliklere kimyasal özellikler denir. Yanma, çürüme, paslanma, bileşik yapma gibi özellikler kimyasal özelliklerdir. Buna bağlı olarak bu özelliklerde meydana gelen değişmelere de kimyasal değişmeler denir. Kısaca maddenin iç yapısında meydana gelen değişmeler kimyasal değişmelerdir. Örnekler: • Kağıdın yanması • Mumun yanması • Sütün ekşimesi • Yumurtanın bozulup çürümesi • Demirin paslanması • Fotosentez olayı • Solunum olayı  Kimyasal değişime uğrayan madde, kimyasal özelliklerini kaybedip yeni özellikler kazanır.
  Bütün yanma olayları kimyasal değişmedir.
  Kimyasal değişim geçiren bir madde tekrar eski haline getirilemez.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi