Sözsüz iletişim kelimesinin anlamı nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sözsüz iletişim kelimesinin anlamı nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sözsüz iletişim kelimesinin anlamı nedir

 2. 2
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Sözsüz İletişim Nedir?
  İletişimin diğer öğelerinden biride sözsüz iletişimdir. Günlük yaşamda gerçekleştirilen ilişkilerde başvurulan bir yöntemdir. Sözsüz iletişim bazen anlam yaratmada, çoğu kez bilincinde olmaksızın ama kaçınılmaz olarak sürekli kullanılan bir iletişim biçimidir.

  İletişimde kullanılan ses tonlaması, yüz ifadeleri, mimikler, beden hareketleri, jestler sözsüz iletişimin bir parçasıdır. Bu özellikler ancak sözlü iletişimle birlikte etkin olur.

  Sözsüz iletişim, iletişim yokluğunu olanaksızlaştırma, duygu ve coşkuları yetkin biçimde dile getirme, bireyler arası ilişkileri tanımlama ve belirlemede, güvenilir iletiler sağlamada önemlidir. Tüm bunlar kültüre göre biçimlenir. Değişik kültürlerde farklı anlamlar taşıyan sözsüz iletişimin sembolleri vardır.

  Susma: İsteme ve gerekli olduğu durumlar dışında bireye çoğu kez sıkıntı ve bazen acı veren olgudur. Çok uzun süre susmak ya da başkaların sürüp giden sessizliği gerilimlere neden olabilir. Eşler arasında uzun süre suskunluğun kavgadan daha kötü ve etkili olduğunu unutmayalım. Bireyler arası iletişimde iletişim yokluğunun kötü bir iletişimden daha olumsuz sonuçlara yol acar. Çünkü iletişimle tartışma ve sorunu çözmede başlangıç oluşturmada önemlidir. Fakat susma tüm bunları yok eder.

  Sosyal Hizmet Uzmanları, mülakatlarında eğer müracaatçısı susma yöntemini bir iletişim biçimi olarak kullandığı an sonlandırmalı ve müracaatçının bu konudaki tepkisinin nedenlerini araştırmalıdır.
+ Yorum Gönder
sözsüz iletişim sözlük anlamı,  sözsüz iletişim kelimesinin anlamı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi