Elektriklenmenin zararları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Elektriklenmenin zararları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Elektriklenmenin Etkileri Nelerdir?

  Elektriklenmenin zararları nelerdir

  Elektriklenmenin cisimler üzerindeki yük dengesizliği ile meydana geldiğini ve temas ya da etki ile olmak üzere iki çeşit elektriklenme oluşabilir. Cisimlerin elektriklenmelerinin bazı sonuçları ile günlük yaşamımızda sıkça karşılaşırız.

  Elektrik yüklerinin bir cismi terk etmesi elektrik boşalması olarak bilinir. Örneğin elektrik yükü ile yük*lenmiş bir balonun önce cama ya da duvara yapıştığını daha sonra ise elektrik yüklerinin boşalmasıyla yapıştığı yüzeyden ayrıldığını görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda elektrik boşalması çok yavaş gerçekleşir. Elektrik boşalmasının daha hızlı olduğu durumlarda, örneğin metal bir kapı tokmağına dokunduğunuzda ya da kazağınızı çıkarırken çıtırtıya benzer sesler duyabilirsiniz. Şimşek de hızlı gerçekleşen bir elektrik boşalmasıdır.

  Bulutların içerisindeki su damlacıkları ve buz kristalleri rüzgârın etkisiyle birbirine çarpar ve sürtünür. Bu sürtünme, damlacıkların elektriklenmesine yol açar.

  Bulutun alt kısmında bulunan yük*ler yeryüzündeki yükleri iterek toprağın, ağaçların ve diğer cisimlerin "+" yüklenmesine yol açar. Bulutun alt kısmındaki yükler ile yeryüzündeki cisimlerin "+" yükleri arasında bir çekim kuvveti oluşur. Sonunda bulutun taşıyamayacağı bir noktaya gelen elektriksel yük farkı, yüklerin yeryüzüne doğru akma*sına neden olur. Bu ilk elektrik boşalmasının ardından yeryüzünden bulutlara doğru ikinci bir elektrik akımı karşılık verir. Yıldırım olarak gördüğümüz ikinci elektrik boşalması çok par*lak bir ışık ve yüksek bir ısı meydana getirir. Bu ısı, havanın aniden genleşmesine ve dolayısıyla gök gürlemesine neden olur.
+ Yorum Gönder
elektriklenmenin yararları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi