Yağda çözünen maddeler nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yağda çözünen maddeler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Yağda Eriyen Maddeler hakkında

  A Vitamini
  Görevleri: Vücudumuzdaki hücre ve dokuların sağlıklı olarak büyümelerini sağlar ve gözlerimizin karanlıkta normal şekilde görmesini ve alacakaranlığa alışmasına yardım eder.

  Ağzımız, midemiz, üreme sistemi,ince bağarsaklarımız, idrar yollarındaki deri ve dokuların sağlamlılığını arttırır ve bizi enfeksiyonlara karşı korur. Kanser türleri ve yaşlanmaya bağlı hastalıklara karşı koruyucu özelliği olan antioksidan etkisiyle de bilinir.

  Kaynakları: Yumurta, balık, karaciğer, süt, ve süt yağı, havu. Kayısı, peynir, kavun, şeftali, ıspanak, ve brokolide bulunur.

  Günlük Gereksinim: 5000 IU’dİr. 75 gr karaciğer 7 günlük gereksinimi, 1 adet yumurta günlük gereksinimin %32’sini, yarım adet havuç günlük gereksinimin %67’sini, 1 tabak yeşil yapraklı sebze yemeği 2 günlük A vitamini ihtiyacını karşılar.  D Vitamini
  Görevleri: Kalsiyum ve fosforun emilimini arttırdığı gibi bu minerallerin kemik ve dişlerde toplanmasını ve yapılarının daha sağlıklı olmasını sağlar.

  Kaynaklar: Balık yağı, balık, karaciğer, süte ve yumurtada bulunur. Güneş ışığı vitamini D vitamini olarak da bilinir. Çünkü güneş ışığına maruz kalan derimiz D vitamini üretebilir.

  Günlük Gereksinim: 0-6 yaş için 400UI, 6 yaş ve sonrası için 100 UI’dir. 1 çay kaşığı balık yağı, 100 gram balık, 1 büyük bardak süt veya 100 gram karaciğer ile karşılanabilir.

  E Vitamini
  Görevleri: kanımızın pıhtılaşmasında görevli olan proteinlerin yapımında görev alır.. Bu durun vücudumuzda herhangi bir sebepten dolayı bir kanama olduğunda, bu kanamayı durdurmayı sağlar. Kan, kemik ve böbreklerimizde bazı vücut proteinlerinin yapımında yardımcı olur.

  Kaynakları: Ispanak ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerde ve süt ve süt ürünleri, et, yumurta, tahıllarda bulunur. K vitamini de, D vitamini gibi vücut tarafından üretilebilir. K vitamini vücudumuzda ince bağırsaklarda üretilir.

  Günlük Gereksinim: Kilo başına yetişkinlerde 1 miligramdır. 70 kilo ağırlığındaki bir kişi 1 tabak ıspanak veya brokoli yemeği ile günlük gereksinimini karşılar.
+ Yorum Gönder
yağda çözünen maddeler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi