Şeker takviyesi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Şeker takviyesi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Şeker takviyesi nedir

 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Hamilelikte Şeker Yüklemesi

  Hamileliğin 24-28. haftaları arasında yapılıyor bu şeker yüklemesi. Nasıl yapılıyor? Hastaneye aç gidiyorsunuz(bazı hastaneler için fark etmiyor), önce açlık şekeriniz ölçülüyor, ardından size 50 gr şeker yüklemesi yapılıyor. Yani bu şu demek, size şekerli su içiriyorlar, mideniz bulanıyor, “ıyy, bir bardak suyun içinde 50 gr şeker ve de aç karınla bunu mideye indirmek!”. Bazı kadınlar yanlarında limon getiriyorlardı en azından tat değişsin biraz diye. Neyse işte, bunu içtikten bir saat sonra tekrar kanınız alınıyor ve değer 140′ın üzerindeyse bu kez 100 gr şeker yüklemesi yapılıyor. Yine yüksek bir değer çıkarsa, ona göre doktor yorumunu yapıyor. Gerekli gördüğü durumlarda diyet veriyor.

  Normalde hamilelikte istenen testleri -özellikle şu ikili,üçlü beşyüzlü testleri!-gereksiz bulurken neden şeker yüklemesine yer verdim? Çünkü bu önemli olmanın yanısıra müdahale edilebilir bir durum. Şekerinizin fazla olması durumunda karnınızdaki bebek aşırı gelişmeye başlar, suyunuz çoğalır, olası erken doğum riskine girebileceğiniz gibi, bebek aşırı iri olunca doğum tehlikeli hale geldiği için sezeryan olma riskiniz de artar. Ve diğer bir risk de bebeğin şeker hastası olarak doğma ihtimalidir. Bunun önüne geçebilmek adına doktorun vereceği diyete dikkat etmek gerekir.

  Neden hamilelikte şeker hastalığı ortaya çıkıyor? Doç.Dr.Selçuk Can sitesinde şöyle açıklamış: “Hamilelik esnasında ana karnında başta östrojen olmak üzere birçok hormon üretilir. Bu hormonlar kan şekerini yükseltir. Bu metabolizma değişikliğine pankreas fazla insülin salgılayarak müdahale eder ve kan şekerini normale indirir. Bazı kişilerin pankreası bu sağlıklı cevabı veremediği için şeker hastalığı açığa çıkar. Yükselen kan şekeri anne karnındaki bebeği olumsuz etkiler. Annede hiçbir belirti vermeyebilir ve hamilelik şekeri tahliller ile teşhis edilir. Hamilelik şekeri doğum gerçekleştikten sonra geçer.”

  Doğumdan sonra geçer mi? çoğunlukla evet, lohusalık dönemi boyunca şekerinizi kontrol altında tutmanız gerekir, herhangi bir anormallik yoksa, geçmiş demektir. Ama yine de hamilelikte bu durumu yaşayan annelerin ileride şeker hastası olma ihtimali diğer kadınlara oranla daha yüksekmiş.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi