Sivil savunmanın önemi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sivil savunmanın önemi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: sivil savunmanın önemi nedir


  Toplum olarak birlik ve beraberlik olmanın başa gelecek herhangi bir afet, yangın ve felaketle topyekün mücadele etmenin en güzel örneği sivil savunmadır.

  Sivil savunma kısaca kötü günü atlatmak için yapılan bilinçli mücadelelerin bir bütünüdür. Bir çok alanı kapsar. Sivil savunmanın görevleri bir savaş anında halkın emniyetini sağlayarak can ve mal kaybını en aza indirmekten, beklenmeyen bir afet anında (örneğin deprem, yangın gibi) yine aynı şekilde kayıpları en aza indirmeyi içerir.

  Özellikle deprem bölgesi olan yurdumuzda sivil savunma yaraların sarılmasında en başarılı yöntemdir. Böyle bir felaket anında bu duruma karşı hep beraber verilen mücadelenin adıdır.

  Her toplumda deprem, yangın, sel gibi felaketler görüleceği gibi, her toplumun da bu gibi felaketler başa gelmeden alması gereken önlemler vardır. Atatürk’ün de dediği gibi “Felaket Başa Gelmeden Evvel Önleyici ve Koruyucu Tedbirler Düşünmek Lazım. Felaket Geldikten Sonra Dövünmenin Yararı Yoktur.” Önlem almak ve halkın bilinçlenmesi atılması gereken ilk adımdır.

  Karşı karşıya gelinebilecek afetler göz önünde bulundurularak öncelikle halk bu gibi durumlarda nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda bilinçlendirilmelidir. Örneğin deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler çok iyi benimsenmeli ve uygulanabilmelidir. Bunun dışında bir deprem bölgesinde kurulan binaların deprem yönetmeliğine uygun, dayanıklı yapılmalı, halk sağlığı ön planda tutulmalıdır. Buna benzer olarak yangın gibi felaketlerde de gerekenler öğrenilmeli ve yangın için binalarda gereken tedbirler, (yangın söndürme tüpleri, yangın merdivenleri, binanın yangına dayanıklılığı vb) alınmalıdır.

  Sonradan karşılaşılabilecek kötü sonuçlar ve büyük kayıplar en aza indirilebilmesi için tedbir esastır. Her yıl 28 Şubatta kutlanan Sivil Savunma günü vesilesiyle bu konuda geleceğimiz olan çocuklar bilgileniyorlar, yardımlaşmanın en anlamlı şekli lan sivil savunmayı öğreniyorlar. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş elleriniz dert görmesin 4. 4
  Ziyaretçi
  Guzel sagolun

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim işime yaradı da ondan

+ Yorum Gönder
sivil savunmanın önemi,  sivil savunmanın önemi nedir,  sivil savunma nedir ve önemi,  sivil savunma önemi,  sivil savunma önemi nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi