Çocuk hakları ile ilgili kompozisyon veya metin

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çocuk hakları ile ilgili kompozisyon veya metin ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çocuk hakları ile ilgili kompozisyon veya metin

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: çocuk hakları ile ilgili kompozisyon

  Çocuk hakları, kanunen veya ahlâki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır.

  Çocuk hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konudur. Bugün, dünyanın birçok yerinde varolan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almaktadır. Uluslararası Af Örgütü'nün belirttiğine göre; az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, emek sömürüsü, pornografi, şiddet, yasadışılık gibi olumsuz etkenlerin dahilinde, çocuk hakları ihlalleri daha büyük boyutlarda olmaktadır.
  Çocukların erişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi, çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi, Cenevre Çocuk Hakları Bildirisi ile şekillenmiştir. Günümüzde çocuk hakları ile ilgili olan uluslararası belge 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmış olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmedir.

  Çocukların sahip olduğu haklara önem verilmeli ve onların geleceğin büyükleri olacağını unutmayalım. 3. 3
  Ziyaretçi
  ödevime çok yardımcı oldu :) 4. 4
  Ziyaretçi
  bnmde çok saolun yazanlara....

 5. 5
  Ziyaretçi
  evet çok yardımcı oldu bana da

 6. 6
  Ziyaretçi
  bana çok yardımcı oldu yarışmaya katılıyorum ÇOK TEŞEKKÜRLER!

+ Yorum Gönder
çocuk hakları ile ilgili kompozisyon,  çocuk hakları ile ilgili yazı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi