Rüzgar erozyonu nerelerde görülür

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Rüzgar erozyonu nerelerde görülür ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Rüzgar erozyonu nerelerde görülür

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: rüzgar erozyonu nedir nerelerde görülür


  Toprakların oluştukları yerlerden, rüzgârın etkisi ve kuvvetiyle aşındırılarak; sıçrama, yüzeyde sürüklenme ve havada uçma hareketleriyle bir yerden başka bir yere taşınarak yığılması olayına rüzgâr erozyonu denir.

  Erozyon, yüzyıllardan beri insanlığı tehdit etmiş, birçok uygarlığın sönmesine ve büyük göçlere neden olmuş çok önemli bir sorundur. Ülkemiz toprakları, çok eskiden beri aşırı derecede ve genellikle hatalı bir şekilde kullanılması sonucu yorulmuştur.

  Rüzgâr erozyonu yıllık yağışların mevsimlere göre dağılımı düzensiz olan, genellikle kurak ve yarı kurak iklim kuşaklarında; arazi yüzeyinin kuru ve bitki örtüsünden yoksun bulunduğu çıplak sahalarda, anızı bozulmuş hububat tarlaları ile düz ve eğimli arazilerde etkisini gösterir.

  Ülkemizde rüzgâr erozyonu, genellikle 400 mm.nin altında yağış alan; İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde etkili olmaktadır.+ Yorum Gönder
rüzgar erozyonu nerelerde görülür,  rüzgar erozyonu en çok hangi bölgede görülür,  türkiyede rüzgar erozyonu hangi bölgelerde daha fazla görülür,  rüzgar en çok hangi bölgede görülür,  rüzgar erozyonu en çok nerede görülür
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi