Erozyonu Önlemek için Faaliyet Gösteren Resmi Ve Gönüllü Kuruluşlar Nelerdir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Erozyonu Önlemek için Faaliyet Gösteren Resmi Ve Gönüllü Kuruluşlar Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Erozyonu Önlemek için Faaliyet Gösteren Resmi Ve Gönüllü Kuruluşlar Nelerdir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: erozyonu önlemek için faaliyet gösteren resmi ve gönüllü kuruluşlara örnek  Yurdumuzda erozyonla mücadele konusunda çeşitli devlet kuruluşlarının yanı sıra dernek ve vakıflar da çalışmalar sürdürmektedir. Bu kuruluşlar içerisinde erozyonla ilgili en etkili çalışmayı Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) yürütmektedir. Bu vakfın kuruluş amacı ulusumuza toprak erozyonunun sonuçlarını ve ülkemizin çöl olma tehlikesini anlatmak erozyonu önleme çalışmalarına destek sağlamaktır. TEMA kamuoyunu erozyon tehlikesi konusun*da bilgilendirmek için çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Bunun yanı sıra erozyonu önleme çalışmalarına da etkin olarak katılmaktadır. TEMA bu amaçla yurdun çeşitli yerlerinde ağaçlandırma ve meraların iyileştirilmesi çalışmalarını sürdürmektedir.
  TEMA Vakfının yanı sıra amaçları arasında erozyonla mücadelenin bulunduğu ulusal ve uluslar arası sivil kuruluşlar da vardır. Yeşil barış anlamına gelen Greenpeace (Grinpis) adındaki örgüt ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı yurdumuzun dışında dünyada da çalışmalarını sürdüren kuruluşlardır. ÇEKUL (Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Vakfı) ise bu konuda yurt içinde faaliyet gösteren sivil kuruluşlarımızdan biridir.


  TEMA Vakfı
  TÜRKİYE EREZYONLA MÜCADELE AĞAÇLANDIRMA VE DOĞAL KAYNAKLARI KORUMA VAKFI
  TEMA vakfının amaçları; ülkemizin doğal varlıklarını ve çevre sağlının korunması, erozyonla mücadele, toprak örtüsü ve ağaç ve orman sevgisini toplumun her kesimine anlatmak, Çölleşmeyle mücadelede dünyaya örnek bir hareketi Türkiye’den başlatmak.
  Bu amaçları gerçekleştirmek için gerekli teşkilatın oluşturulmasını, yasaların çıkmasını sağlamak ve gönüllü kuruluşların öncülüğünde toplumun bütün kesimlerinin desteği ile erozyonla mücadelenin ikinci bir İstiklal Savaşı kabul edilerek erozyon tehlikesi ile mücadele edilmesi.  ÇEVRE VE KÜLTÜR DEĞERLERİNİ KORUMA VE TANITMA VAKFI (ÇEKÜL)
  ÇEKÜL, ülkemizin doğal ve kültürel mirasını korumak amacıyla 1990 yılında kurulmuş, bir sivil toplum kuruluşudur.
  “Doğal kaynakları”, “kültürel mirası” ve “insan”ı bir bütün olarak ele alan ÇEKÜL, doğal ve kültürel çevreyi korumak için “kent-havza-bölge-ülke” ölçeğinde projeler geliştirmektedir.
  ÇEKÜL’ün “koruma-değerlendirme-yaşatma” amaçlı projelerinin hayata geçirilebilmesi ve sonuç alınabilmesi için benimsenen strateji “kamu-yerel-sivil-özel birlikteliği” ne öncelik verilmesidir.
  ÇEKÜL, doğal ve kültürel varlıkların sürekliliğini ülke gündemine taşımak için umut ve özveriyle güçlenen, bilgi ve katılımla beslenen, “gönüllülük” esasına dayalı sivil girişimlerini, “doğa”, “kültür”, “eğitim”, “tanıtım”, “örgütlenme” ana başlıkları altında sürdürmektedir  GREENPEACE (YEŞİL BARIŞ)
  Greenpeace, gezegenimizi yaşanmaz hale getiren çevre suçlarına şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle tanıklık eder ve bunları basın aracılığıyla gündeme getirir. Bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütür.
  Çevreye karşı işlenen bir suça tanıklık etmek, toplumun dikkatini çekerek suçu işleyenler üzerinde baskı oluşturmak amacıyla yapılan barışçıl eylemler yapar
  1971′den bu yana dünyanın dört bir yanında çevre katliamlarına karşı güçlü bir mücadele vermektedir, çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmek için devletlerden, şirketlerden ya da siyasi partilerden bağış veya sponsorluk kabul etmez; tüm çalışmalarının kaynağını sadece bireylerden aldığı maddi ve manevi destek oluşturur.
  Greenpeace, gezegeni yaşanmaz hale getiren çevre suçlarına karşı bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütür ve şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle tanıklık ederek bu suçları basın aracılığıyla gündeme getirir.
  Şu anda 24 ulusal ve 4 bölgesel ofisi ve bu ofislerin yaptığı çalışmaları olanaklı kılan 41 ülkede 3 milyon destekçisi vardır. Greenpeace Türkiye ofisi 1992 yılında faaliyete geçmiştir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok güzel örnekler vererek konuya vurgu yapmışsınız 4. 4
  Ziyaretçi
  tema vakfı, çekül , yeşil barış

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim Allah razı olsun .

 6. 6
  Ziyaretçi
  bence güzel ve uzun

 7. 7
  Ziyaretçi
  Sağolun 😄 işime yaradı performans ödevimde

 8. 8
  Ziyaretçi
  Cok tesekurler ödevime cok yardimci oldu

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler ödevime çok yardımcı oldu

 10. 10
  Ziyaretçi
  Allah razı olsun teşekkür ederim

 11. 11
  Ziyaretçi

  üç tane az değilmi daha çok lazım benim ödevime

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı saolun.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
erozyonla mücadele eden gönüllü kuruluşun kısa adı,  erozyonla mücadele eden sivil toplum kuruluşları,  erozyonla mücadele eden kurum ve kuruluşlar,  erozyonla mücadele eden kuruluşlar,  erezyonla mücadele eden sivil toplum kuruluşları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi