Öğretmen sevgisi ile ilgili kompozisyon

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Öğretmen sevgisi ile ilgili kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Öğretmen sevgisi ile ilgili kompozisyon

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: öğretmen sevgisi ile ilgili bir kompozisyon


  Hani sabahları sizi kaldırmak için yanınıza gelip de yatağınızı hafifçe tıklatır ya, işte o sırada güneşle birlikte gördüğüm ilk görüntü o kutsal varlıktır. Günün ilk ışıkları ile başlar, akşamın son karartısıyla bir gölge gibi yokolur gider. Kötülükleri görmek istemez sanki.

  Bizi aydınlatmak, yüceltmek için çalışır, didinir. Karanlıkta esen cehalet rüzgarının içinde bir mum gibi kalanbizleri, bir fanus, bir kavanoz gibi korur, büyütür, büyütür. Yolumuzdan sapmaya başladığımızda bize mani olur, doğru yolu gösterir. Amacıdır, inandığıdır, istediğidir bizimle içiçe kaynaşmak ve bir bilgi abidesi oluşturmak. Bilgi denizinde köpüren, köpürdükçe taşan, taştıkça da coşan bir dalgadır o.

  Bana beni öğretir, atamı öğretir, geçmişimi, ecdadımı öğretir, beni doğruya yöneltir. Huxley “Ne öğretirseniz öğretin, ama doğru ve güzeli öğretiniz” der. Onlar bize ilimi, irfanı öğretir. Her konuyu, her olayı, her nesneyi en iyi ve en anlaşılır bir biçimde açıklar ve anlatır. Yüce Atatürkümüzün deyimiyle bizi muhasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracak onlardır, öğretmenlerimizdir.

  Bize yeni yeni fikirler öğretir, yanlışlarımızı düzelterek hatalarımızı örtmeye çalışır. Anatole France’ın dediği gibi “Fikir, biçimle değerlenir, eski bir fikre yeni bir biçim vermek, sanattır.” İşte o bunu sanat haline dönüştürmüştür.

  Onlar bizim anamızdır, babamızdır, dertlerimizi dinler ve bize ortak olur. O ürkütücü gibi görünen yüzlerinin altında melek gibi bir ruh yatmaktadır.

  Kimi zaman bizi azarlar, paylar ancak soruyorum sizlere kimin içindir bu? Azarlamakla ellerine ne geçer?

  Öğretmenlik kutsal bir meslektir, öğretmenlere sevgi ve saygı duymalıyız, bize doğru yolu gösteren, bizi bu aydın sevyeye çıkaran onlardır. Sayın öğretmenlerimize saygı duymalı iyi ve kötü günlerini, sevinç ve üzüntülerini onlarla paylaşmalıyız. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel:) 4. 4
  Ziyaretçi
  KARANLIKLARIN DİKENİ
  Denizlerden kıyıya vuran ahenkli bir dalgadan, bir romanın ortasında, insana heyecan ve şevk veren tasvirden daha etkili bir güçtür ondaki.

  Öyle bir güçtür ki, gecenin acımasız ve ıssız karanlığını bozar. Öyle bir güçtür ki, uygarlık yolunu bizlere açar. Senfonilerdeki etkili titrek bir notayı, romanlardaki bir temayı yaşadım onda. Çocukken gençliğimi, gençken çocukluğumu yaşadım onda. Aramadım hiç ne annemi, ne babamı. Ezelden gelip, edebiyete giden bir alevdir.Bir alev ki, dağların buzunu eritir.

  Dilimizden hiç düşmeyen asıl adı … Bir annenin öpücüğü, bağrına basışı kadar tatlıdır tadı. Var gücüyle uygarlığa adamış kendisini. İnsanlığın bu öz evladı. Eksilmez hiç, artar aksine ona olan bu sevgi. Çünkü bizi o yetiştirdi. O çekti derdimizi, hiç esirgemedi sevgisini, bilgisini. O, içi çocuklarının sevgisiyle çarpan bir kişidir. Köy olsun,kent olsun ne çıkar? Dolaşır köyü, şehiri. Öğretir bize A’yı, B’yi, her şeyi. Yağmurla birlikte sel olunca göğüsler, geçer nehri. Bir zincirin halkalarından daha kuvvetlidir çocuklarıyla arasındaki bağ. Daima el ele, omuz omuzadır çocuklarıyla … Kalkındırmak, güçlendirmek için ulusunu. Odur karda, kışta bu kutsal dört duvar arasına gelen, elinde meşalesiyle. Bir deryadır, maneviyatının keşfedilmesi zor olan.

  Sensin elinde bir meşale ile arkasında bizleri toplayan. Bu kutsal meşale ardında emin adımlarla yürüyoruz inan. Eminiz doğru yolda olduğumuza. Çünkü sensin yol göstericimiz. Selam sana, karanlıkların dikeni, aydınlıkların gülü. Selam sana uygarlığın temsilcisi. Selam sana Atatürk’lerin. Arşimed’lerin. Pastör’lerin yaratıcısı. Sevgi sana, saygı sana … Sevgili Öğretmenim.

+ Yorum Gönder
öğretmen sevgisi ile ilgili kompozisyon,  öğretmen sevgisi ile ilgili kompozisyon örnekleri,  öğretmen ile ilgili kompozisyon,  öğretmenle ilgili kompozisyon,  öğretmenlerle ilgili kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi