Merhamet ile ilgili Kompozisyon

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Merhamet ile ilgili Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Merhamet ile ilgili Kompozisyon

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: merhamet hakkında kompozisyon


  YÜCE DUYGU
  Merhametli ya da zalim oluş … İşte insanlara toplum içindeki yerlerini hazırlayan iki nitelik. Merhamet duygusal bir durumdur. İnsanlar çoğunlukla güç durumda bulunanlara karşı bir acıma duyarak yardım etmek isterler. Şairin de dediği gibi:
  «Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim
  Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte. yerim,»

  Toplumda öyle kimseler vardır ki bunlar, gerçekten acınacak bir durumdadır. Örneğin, yaşam uğraşında herhangi bir organını yitiren, felakete uğrayan kimselerin ellerinden tutmak, onlara yardım etmek elbette iyi bir şeydir.

  Ancak bazı kişiler, yapmacık hareketlerle yardıma muhtaçmış gibi görünüp karşısındakilerin merhametlerinden yararlanmak isterler. Günlük yaşantımız da, sık sık rastladığımız, çalışabilecek durumdaki dilencileri bunlardan sayabiliriz, Şayet bu ve buna benzerlere acırsak, kimse çalışmak zahmetine katlanmaz. Bu aşırı merhamet sonucu da insanlar haylaz olur, asalak olur, kötü yollara sapar .. Bunun da zararlarını sonunda hepimiz görürüz.

  Atalarımızın : «Merhametten maraz hasıl olur.» sözü üzerine parmağımızı basmak gerekir. Merhamet iyi, yüce, kutsal bir duygudur. Fakat ölçülü ve yerinde kullanılmazsa zararlı olur kanısındayım.+ Yorum Gönder
merhamet ile ilgili hikaye,  merhamet ile ilgili kompozisyon,  merhamet üzerine hikayeler,  merhamet etmeyene merhamet edilmez kompozisyon,  merhametle ilgili hikaye
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi