Şevval Orucu Nasıl Tutulur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Şevval Orucu Nasıl Tutulur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: şevval orucu nasıl tutulur  Şevval ayı bayramın birinci günü ile başlar ve bazen 29 gün bazen de 30 gün çeker. Şevval orucunu şevval ayı içerisinde tutmak gerekir. Bayramın ilk günü oruç tutulmaz. Bayramdan sonra tutulabilir. Peş peşe tutmak şart değildir. Niyet ederken de "Niyet ettim Şevval ayı orucunu tutmaya" şeklinde niyet edilebilir.

  Ramazan ayından sonra gelen şevval ayında tutulan altı gün oruca "şevval orucu" denir. Bu orucu tutmak müstehaptır. Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir. Peygamberimiz (a.s.), Ramazan ayından sonra gelen şevval ayında altı gün oruç tutmuş (Tirmizî, Savm, 43-44, III, 120-122) ve tutulmasını tavsiye etmiştir. Bu orucu tutmanın sebebini Peygamberimiz (a.s.), şöyle açıklamıştır: "Kim Ramazan orucunu tutar, sonra şevval ayından altı gün oruç tutarsa bütün yıl boyunca oruç tutmuş gibi olur" (Tirmizî, Savm, 53, III, 132)
  "Kim iyi bir amel işlerse, kendisine bunun on katı sevap vardır" (En'âm, 6/160) anlamındaki âyet esas alındığında bir ay oruç tutan müslüman, on ay oruç tutmuş gibi sevap kazanır. Şevval ayından da altı gün oruç tuttuğunda ki bu oruç on katıyla altmış gün, iki ay yapar, böylece bir yıl oruç tutmuş gibi olur. (İ.K.)+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi