Maden Ve Minerallerin Benzerlikleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Maden Ve Minerallerin Benzerlikleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Maden Ve Minerallerin Benzerlikleri Nelerdir

 2. 2
  seher
  Özel Üye

  Cevap: Yerkabuğundaki katı, çoğunlukla kristal yapılı kimyasal karışımlara (bileşiklere) mineral denir. Mineral ile kayaç birbirine karıştırılmamalıdır. Belirli bir minerali kayaçtan ayıran temel özellik, o mineralin her zaman aynı kimyasal bileşime sahip olmasıdır. Aynı tür mineralden alınan örneklerde her zaman aynı elementler, aynı miktarlarda bulunur; ama aynı tür kayaçtan alınan örnekler birbirinden çok farklı bileşimlerde olabilir. Kayaçlar genellikle çeşitli mineral karışımlarından oluşur.
  Minerallerin önemlice bir bölümü korkayaçlarda oluşmuştur; bazen volkanik kayaç da denen korkayaçlar, magmanın, yani erimiş haldeki mineral maddeleri karışımının soğuyup katılaşması sonucunda ortaya çıkan kayaç türüdür. Erimiş kütle soğurken mineral kristalleri oluşur. Granit kayaçlarında bulunan mika, feldispat, hornblend ve kuvars mineralleri bu biçimde oluşmuştur. Bazı başka mineraller ise, başkalaşım kayaçlarındaki (yüksek ısı ve basınç etkisi altında değişime uğramış kayaçlar) ısının ve basıncın etkisiyle oluşmuştur. Şeyllerde görülen grena bu tür bir başkalaşım mineralidir.
  Korkayaçların aşınması sonucunda, bu kayaçlardaki mineraller kayaç bloğundan ayrılarak akarsularca başka yerlere taşınır ve buralarda dibe çökerek, kumtaşı, kiltaşı ve konglomera (karışım) çökellerini oluştururlar. Örneğin kumtaşı, kuvars taneciklerinin bu yolla birikip birbirine yapışmasıyla ortaya çıkar.
  Bazı mineraller ise çözeltiden çökelme yoluyla damarlar halinde oluşur. Korkayaçlar soğurken sular, kayaçlardaki çeşitli mineralleri eriterek (çözündürerek) uzaklara taşır; daha sonra bu kızgın sular yerkabuğundaki çatlaklar arasından süzülürken, içindeki mineraller çatlaklara çökelir ve böylece mineral damarları ortaya çıkar. Mineral damarlarının büyük bölümü, önemli miktarlarda değerli metaller içerir.
  Maden
  Maden, yer kabuğunun iç ve dış doğal etkenlerle oluşan, ekonomik yönden değer taşıyan minerallere verilen addır.
  Kısaca anlatmak gerekirse, kayaçlar birkaç mineralin oluşturduğu bir unsurdur. Maden ise işelenebilen, ekonomik değeri olan minerallerdir (demir, kömür gibi).
 3. 3
  seher
  Özel Üye
  Canlıların dışında yer kabuğunu oluşturan bütün kimyasal maddelere MİNERAL denir.
  Ekonomik değeri olan taş ve minerallere MADEN denir .
  Mineraller ;
  - Doğada meydana gelen yapay olarak elde edilemeyen element yada bileşiklerdir.
  - Belirli bir kimyasal yapıları vardır.
  - Cıva ve ham petrol hariç hepsi katıdır.
  - Her mineralin belli bir sertliği vardır.
  ( en yumuşak mineral TALK , en sert mineral ELMAS tır )
  - çeşitli mineraller belli oranlarda birleşerek kayaçları oluştururlar
  - 15 000 çeşit mineral olduğu bilinmektedir. 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel bir metin size çok teşekkür ederim:))))))))))))))))))))))

 5. 5
  Ziyaretçi
  Eyv. krdsm çok beğendim odevimde yardımcı oldu senin sayende yetiştirdim :)

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler bu siteyi çok beğendim

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok güzelmiş((((((((((((((((D)

 8. 8
  Ziyaretçi
  Gerçekten çok güzel olmuş.Kimyazdıysa ellerine sağlık.Size çok teşekkür ederim)))))D

+ Yorum Gönder
maden ve minerallerin benzerlikleri,  maden ve minerallerin benzerlikleri nelerdir,  madenlerin ve minerallerin benzerlikleri,  maden ve mineralin benzerlikleri nelerdir,  minerallerin ve madenlerin benzerlikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 29 kişi