Emeviler Döneminde Fethedilen Yerler Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Emeviler Döneminde Fethedilen Yerler Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: emeviler döneminde fethedilen yerler nelerdir


  Emevi egemenliğini doğuda Hindistan sınırına, batıda Kuzey Afrika'ya, oradan da Güney İspanya'ya kadar yaydı. Yeni kurulan donanmayla 669-678 arasında Bizans’ın başkenti Konstantinopolis'i (İstanbul) ele geçirmek için seferler düzenlendi, ama başarılı olamadı. Muaviye 680’de öldüğünde ardında güçlü bir devlet bıraktı. Halifeliği dinsel önderliğin yanı sıra tam bir siyasal önderliğe dönüştürdü. Halifelik merkezini de kutsal topraklardaki Mekke’den Şam’a taşıdı. Artık halife bir kurul tarafından seçilmiyor, babadan oğula geçiyordu. Nitekim Muaviye’nin yerine oğlu I. Yezid halife oldu.

  1.* *İstanbul'un Kuşatılması: Emeviler, İstanbul 'u iki defa kuşattılar. (668-674) (Muaviye döneminde)Bu kuşatmalardan
  a-İklim farklılığı.
  b-Askerlerin uyum sağlayamaması.
  c-İstanbul’un merkeze uzak olası . Gibi nedenlerden dolayı kuşatmalardan sonuç alamadılar.
  Muaviye ölmeden önce oğlu Yezidi velihat tayin ederek halifeliği saltanat haline getirdi2.* *Kerbela Olayı ( 680 ):Yezidin halifeliğini tanımayan,* Hz. Ali'nin küçük oğlu Hz. Hüseyin ile yanındakilerin Kerbela denilen yerde öldürülmesi olayıdır.Önemi: İslam dünyasının Şiiler ve Sünniler olarak ikiye ayrılması kesinleşmiştir.3.* *Kuzey Afrika'nın Fethi: Ukbe bin Nafi komutasındaki Emevi orduları, Kuzey Afrika'nın tamamını fethederek, Atlas Okyanusuna kadar ulaştılar. ( Yezid Dönemi )

  d:İspanya’nın Fethi:
  İspanyanın Fethi: Emeviler döneminde Tarık Bin Ziyad komutasındaki İslam ordusu Cebelitarık Boğazı’nı geçerek İspanya’ya çıkmıştır. Burada Vizigotlarla yapılan “Kadiks Savaşı” (711) Müslümanların zaferiyle sonuçlanınca, İspanya, İslam devletinin sınırları içine dâhil olmuştur.(I.Velid Dönemi)
  Müslümanlar İspanya'ya "Endülüs" demişlerdir.
  e:Puvatya Savaşı ( 732 ):
  Puvatya Savaşı ( 732 ) ( Emevi - Franklar ) :* *Pirene dağlarını aşarak, Fransa'ya giren Emeviler,* Şarl Martel komutasındaki Franklara, Puvatya'da yenildiler. ( Hişam dönemi ) Önemi: Müslümanların Avrupa’daki ilerleyişi durdu. Pirene dağları sınır kabul edildi.
  emeviler-donemi.jpg+ Yorum Gönder
emeviler döneminde fethedilen yerler,  emeviler döneminde nereler fethedilmiştir,  emeviler döneminde fethedilen yerler nerelerdir,  emevilerin fethettiği yerler,  emeviler döneminde avrupada ilk fethedilen yer
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi