Ramazanda Jinekolojik Muayene Orucu Bozar Mı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ramazanda Jinekolojik Muayene Orucu Bozar Mı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ramazanda jinekolojik muayene orucu bozar mı


  Orucluyken bir kadın doğum uzamanına muayne olunabilir mi Sık sık kontola gitmek zorunda olan kişi ne yapmalı? Oruç ne duruma duşer Birde doktor yabancı Doktor musluman olsun olmasin oruc bozulur mu Yada ne yapmak lazım bu durumda? Jinekolojik muayene olan kadının orucu bozulur mu?

  Değerli kardeşimiz;

  Hasta bir kadın, muayene, tedavi ve ameliyat gibi şeylere muhtaç olabilir Ancak kadın, hasta olduğunda uzman bir kadın doktor varsa ona gidip muayene olabilir Eğer böyle bir hanım doktor yoksa erkek bir doktora gider tedavisini ona yaptırır Aksi takdirde erkeğe gitmesi günâh ve vebaldir Aynı şekilde bir erkek hasta olursa, uzman erkek bir doktor varsa ona gitmeye mecburdur Yoksa bir kadın doktora gidebilir (Bedâ'iu's-Sanâî, 6/2962)

  Kimin uzman olup olmadığına karar verecek olan doktorlardır Ayrıca tedavi hayati bir önem taşıyorsa hastanın cinsiyetine göre daha uzman olan erkek doktor, ya da kadın doktor tercih edilebilir (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II 171)
  Başka imkanı yoksa bir kadının müslüman olsun veya olmasın erkek doktora muayene olması haram olmaz

  Oruca gelince:

  Ön ve arka yoldan birisine parmak veya başka bir cismi sokmak orucu bozmaz Parmağın erkek parmağı ile kadın parmağı olması arasında bir fark yoktur

  Fakat cinsel doyuma ulaşılırsa bundan dolayı oruç bozulur, gusül gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi