Atatürk'ün Kimliği Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürk'ün Kimliği Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Atatürk'ün Kimliği Hakkında Bilgi

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk'ün Kimliği Hakkında Bazı Bilgiler


  Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan, 1934'te adını değiştirdiğini ifade ettiği Atatürk'ün nüfus cüzdanı fotoğrafını ortaya çıkardı.

  Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Atatürk'ün öldüğünde adı 'Mustafa Kemal Atatürk' değildi. Çünkü Atatürk nüfus cüzdanında yaptığı son değişiklikle adını değiştirmiş. Peki Atatürk bunu neden yaptı?
  Zaman Gazetesi'nden Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan, 'Mustafa Kemal'in hayatından yazılmayan bir sayfayı yazı. Armağan'a göre, Mustafa Kemal Atatürk ölümünden 4 sene önce adını değiştirmiş ve nüfus cüzdanından "Mustafa" ismini atmış, "Kemal" ismini de Kamâl' diye değiştirmiş. İşte Armağan'ın konuyla ilgili o bölüm:
  "Mustafa Kemal Paşa'nın 54 yaşından sonra adını değiştirmesi olayı üzerinde nedense durulmamıştır.
  1934 Kasım'ına kadar "Gazi Mustafa Kemal" diye imza atan ilk Cumhurbaşkanımız, çıkarılan kanunla “Mustafa”yı tamamen reddetmiş, yalnızca “Kemal” adını bırakmıştı. Yeni çıkardığı nüfus cüzdanında ise bu defa “Kemal”i kale anlamına geldiğini söylediği “Kamâl” ile değiştirmiş ve adını resmen “Kamâl Atatürk” yapmıştı.
  Yani bugün “Gazi Mustafa Kemal”, “Mustafa Kemal Atatürk” veya “Kemal Atatürk” diyenler bu özel kanuna ve nüfus cüzdanındaki sarih bilgiye karşı gelmiş oluyorlar. Bilelim ki, öldüğünde adı Kamâl, soyadı Atatürk'tü. Yine bilelim ki, “Mustafa Kemal”i kendisi hayattayken öldürmüştü!"+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi