Stalin Kimdir Neler Yapmıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Stalin Kimdir Neler Yapmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Stalin Kimdir Neler Yapmıştır

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Stalin Kimdir Neler Yapmıştır Kısaca

  Tarihteki dikdatörlerden birdir.Josef Visarionoviç Stalin, 1881`de Gürcistan`ın Gori kasabasında doğdu. Babası kundurucaydı. Daha orta öğrenimi sırasında devrimci eyleme katıldı ve Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi`nin bolşevik kanadı saflarında yer aldı. Uzun yıllar Sibirya`da sürgünde kaldı. Lenin`in 1917`de Finlandiya`ya gitmesinin ardından Sverdlov`la birlikte partinin yönetimini üstlendi. Ekim Devrimi`nden sonra Lenin`in başkanlığındaki Sovyet hükümetinde Milliyetler Halk Komiseri oldu.
  Lenin`in ölümünden az önce Komünist Partisi genel sekreteri oldu. 1920-1930`larda sağ ve sol ideolojik mücadele adına binlerce insanı sürgünlere gönderdi. Özellikle bu sürgünler ve idamlar yoğunluklu olarak Türkler’e karşı oluyordu. Stalin iktidarın için her yol meşrudur sözünü tam anlamıyla uygulayarak binlerce insanın ölümüne sebep oldu. Milyonlarca insan bu yolda öldürüldü.

  Josef Stalin, Sovyetler Birliğinde, bir tek ülkede sosyalist kuruluşun savunucusu oldu. "Planlı ekonomi", "Kollektivizasyon" ve "Endüstrileşme" uygulamaları ile 1928-1936 yılları arasında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği`nde köklü dönüşümlerin gerçekleştirilmesini sağladı. İkinci Dünya Savaşı sırasında parti liderliği, hükümet başkanlığı ve sovyet orduları başkomutanlığı görevlerini birarada yürüttü. 5 Mart 1953`te öldü.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi