Dalton Atomla ile ilgili Neler Yapmıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dalton Atomla ile ilgili Neler Yapmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dalton Atomla ile ilgili Neler Yapmıştır

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Daltonun Atomla Hakkında Çalışması

  Ondokuzuncu yüzyılda atom hakkında ilk bilimsel yaklaşım yapan bilim adamıdır.Teorisinde bazı eksiklikler ve hatalar olsada atom için önemli bulgular elde etmiştir.
  John Dalton 1803 - 1808 tarihleri arasında bir atom kuramı geliştirdi.Dalton Kütlenin Korunumu Yasası ve Sabit Oranlar Yasasından yola çıkarak maddeyi oluşturan ve onun bütün özelliklerini gösteren çok küçük parçacıkların olduğu yorumunu yaparak Katlı Oranlar Kanunu’nu ortaya atmıştır:
  Katlı Oranlar Kanunu, iki element birden fazla bileşik oluşturuyorsa, birinin belli bir
  miktarına karşılık, diğerinin değişken miktarları arasında küçük ve tam sayılarla ifade edilen bir oran vardır, şeklinde tanımlanabilir.
  Katlı Oranlar Kanunu, kimyasal elementlerin atom adı verilen parçalanamaz parçacıklardan oluştuğunu ve her elementin atomlarının kütlesinin aynı olduğunu gösterir.
  Dalton’a göre:
  1. Bir elementin bütün atomları şekil, büyüklük ve kütle yönüyle aynıdır.
  2. Atomlar içi dolu küreciklerdir.
  3. Bilinen en küçük parçacık atomdur.
  4. Atomlar parçalanamaz, yeniden oluşturulamaz.
  5. Atomlar belirli oranlarda birleşerek molekülleri meydana getirir. Elementin bütün atomları aynı olduğu gibi bir bileşiğin de bütün atomları aynıdır.
  Dalton teorisinde pek çok yanlışlık ve eksiklik olmasına rağmen çok önemlidir.Kendisinden sonra gelen bilim adamlarına bir kapı aralamış, fikir ortaya atarak tartışılmasını sağlamıştır. Böylece daha doğruya ulaşma imkanı sağlamıştır.
  Dalton Atom Teorisindeki Eksiklik ve Hatalar :
  1. Bir elementin bütün atomları aynı değildir. O dönemde nötron tanecikleri tespit edilemediği için izotop atomların farkına varılamadı. Bir elemente ait bütün atomların proton ve elektron sayısı aynı olmak zorundadır. Nötron sayısı farklı olsa da aynı elemente aittir, fakat farklı atomdur.
  2. Atomların içi dolu değildir. Aksine boşluklu yapıya sahiptir.
  3. Bilinen en küçük parçacık atom değildir. Günümüzde atom çekirdeğini oluşturan 70 çeşit parçacığın var olduğu ve bunların bilinen 50 hareketinin olduğu ifade edilmektedir.
  4. Bir elementin bütün atomları aynı olmadığı gibi bir bileşiğin bütün molekülleri de aynı değildir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi