Galileo Hakkında Kısa Bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Galileo Hakkında Kısa Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Galileo Hakkında Kısa Bilgi

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Galileo İle İlgili Kısa Bilgi

  Galileo modern fiziğin ve teleskopik astronominin kurucularından olan İtalyan bilim adamı. Galileo 1564te İtalyanın Piza şehrinde doğdu. Galileo Döneminin tanınmış müzikçilerinden Vincenzo Galileinin oğlu olan Galileo, ilk tahsilini

  Floransada yaptı. 1581de Piza Üniversitesinde tıp tahsiline başladı, ancak parasızlıktan okulu terk etti. 1583ten itibaren matematiğe ilgi duyan Galileo, bu konudaki çalışmaları sayesinde 1589da Pizada profesörlük elde etti.

  Sarkacın, yüzen cisimlerin ve hareketin Aristo fiziğinden farklı bir düşünceyle matematiksel olarak ele alınması gerektiğine inanan Galileo, Piza Kulesinden ağırlık düşürerek Aristonun yanlışlığını açıkça gösterdi.

  Galileo Bu davranışı yaşlı profesörlerle anlaşmazlığa düşmesine sebeb oldu. 1592de Pizayı terk ederek, Padua Üniversitesi matematik kürsüsüne geldi.

  1597de pratikte çok faydası olan pusulayı ticari olarak piyasaya arz etti. 1600 senesinden hemen sonra ilkel bir termometre, insan kalp atışının ölçümünde kullanılmak üzere bir sarkaç ve 1604te serbest düşüşün matematik kanunlarını keşfetti. Ancak düzgün ivmeli hareket kavramı hatalıydı. 1609da Hollandadateleskopun bulunduğunu işitti. Kendisi daha ileri bir alet yaparak bunu astronomik gözlemlerde kullandı. 1610da aydaki dağlar, yıldız kümeleri ve samanyolu üzerine ilk tesbitlerini yayınladı.

  Batlemyus) sistemini münakaşa etti.1611de Romaya gitti ve oradaki Bilim Akademisine üye seçildi. Floransaya dönüşünde

  Ancak 1616da Papa Beşinci Paul tarafından kitaplarını tedkik için bir komisyon kuruldu.

  1633te bu kitabı yasaklandı ve kendisi müebbed hapse mahkum oldu. Yetmiş yaşında hapsedilen Galileonun gözleri kör oldu ve 1642 yılında hapiste öldü.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi