James Clerk Maxwell Neler Yapmıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden James Clerk Maxwell Neler Yapmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  James Clerk Maxwell Neler Yapmıştır

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: James Clerk Maxwell Hayatı tamamen uğraşlar içerisinde geçmiştir , bazıları kensi için bilime katkılarından dolayı Isaac Newton ve Albert Einstein ile aynı seviyede görmüşlerdir.


  James Clerk Maxwell (d. 13 Haziran 1831 - ö. 5 Kasım 1879), İskoç teorik fizikçi ve matematikçi. En önemli başarısı klasik elektromanyetik teorisinde daha önceden birbirleriyle ilişkisiz olarak gözüken elektrik ve manyetizmanın aynı şey olduğunu kendisine ait olan Maxwell Denklemleri'yle (4 denklem) ispatlamıştır.

  Maxwell elektrik ve manyetik alanların uzayda dalga formunda sabit ışık hızında ilerlediğini bulmuştur.

  1864 yılında Maxwell A Dynamical Theory of the Electromagnetic Field (Elektromanyetik Alanın Dinamik Teorisi) adlı kitabı yayınlamıştır.

  Maxwell ayrıca gazların kinetik teorisini istatistiksel olarak açıklayan Maxwell-Boltzmann Dağılımı'nın geliştiricilerinden biridir.

  Bu iki buluş modern fizikte yeni bir çağın başlamasına neden olmuş, özel görelilik ve kuantum mekaniğinin başlamasına katkıda bulunmuştur.
  Maxwell ayrıca 1861'de ilk gerçek renkli fotoğrafı yaratması ve birçok köprünün yapısını oluşturan çubuk-mafsal sistemlerinin esnemezliği (Rijitlik) konusundaki temel oluşturan çalışmalarıyla bilinir.
  Bir çok fizikçi tarafından 19. yüzyılda yaşayıp 20. yüzyıl fiziğini en büyük katkıyı sağlayan kişi olarak görülür
+ Yorum Gönder
james clerk maxwell buluşları,  maxwellin bilime katkıları,  james clerk maxwell bilimsel çalışmaları,  maxwell kimdir ne yapmistir,  james clerk maxwell yaptığı çalışmalar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi