İsmet inönü Neler Yapmıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İsmet inönü Neler Yapmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İsmet inönü Neler Yapmıştır

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Türkiye cumhurbaşkanlarından biri olan ismet inönü ne gibi çalışmalarda bulunmuş ve katkı sağlamıştır. yaptığı çalışmalarla chp ye büyük desteklerde bulunan inönü belli başlı olaylara imzasını atmayı bilmiştir.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olmuştur, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak dünya sahnesinde yerini almasını sağlayan Lozan Antlaşması’nı imzalamış, birçok kez de başbakanlık görevini yapmıştır.

  İlk Cumhuriyet hükümetini kurdu (30 Ekim); aynı zamanda Halk Fırkası (sonradan Cumhuriyet Halk Partisi-CHP) genel başkan vekilliğini üstlendi.

  İnönü Eylül 1937′de Atatürk’le aralarındaki bazı görüş ayrılıkları yüzünden ve onun isteğiyle başvekillikten ayrıldı.

  İsmet İnönü Atatürk’ün ölümü üzerine 11 Kasım 1938′de cumhurbaşkanlığına seçildi.
  II. Dünya Savaşı (1939-45) döneminde İnönü ülkeyi savaştan uzak tutmaya çalıştı. Savaş yıllarındaki ekonomik ve toplumsal sıkıntılar ise, dönemin unutulmayan mirası olarak kaldı. Gene bu dönemde Hasan Ali Yücel’in öncülüğündeki Köy Enstitüleri kuruldu ve geliştirildi.

  Milli Kalkınma Partisini engelleme girişiminde bulundu. Parti başkanının mallarını kamulaştırdı. Dünyada sayılı olan uçak fabrikalarından olan NUD uçak fabrikasının kapısına kilit vurdu. Basında “kuzu partisi” olarak bu partiyi lanse ettirdi. 1945 yılında kurulan Milli Kalkınma Partisinden sonra 1946′da kurulan Demokrat Parti ile çetin bir seçim yarışına girdi. Ismet Inönü’nün çok partili rejimdeki ilk muhalefet partisi olan Milli Kalkınma Partisine olan tutumu çok partili rejimi ne kadar destekleyip desteklemedigi konusunda şüphe uyandırmaktadır.
 3. 3
  Ziyaretçi
  çok iyi tavsiy ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  Çok güzel olmuş tebriker vallahi

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş ben çok begendim amaa 1. si sonu biraz kaba olmuş

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok teşekkürler sayenizde ödevimi yaptim ☺☺☺

+ Yorum Gönder
ismet inönü türk toplumu için neler yapmıştır,  ismet inönü kimdir neler yapmıştır,  ismet inönü neler yaptı,  ismet inönü neler yapmıştır,  ismet inönü yaptıkları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi